Większość z nas w życiu codziennym nigdy nie zaznała co to terror, strach, konflikt zbrojny czy prześladowanie. A przecież z tych powodów miliony uchodźców z całego świata zostało zmuszonych do ucieczki. Łatwo zapominamy, że większość uchodźców to ludzie tacy jak my, posiadający domy, rodziny, prace i marzenia. Wszystko to muszą oni porzucić w desperackim poszukiwaniu bezpieczeństwa w obcym środowisku. Ludzie ci, w obliczu niepewnej przyszłości zdobywają się na niesłychaną odwagę by przeżyć i uporządkować swe rozbite życie.
W Światowym Dniu Uchodźcy uszanujmy wytrwałość i odwagę uchodźców z całego świata. Wielu z nich, walcząc z przeciwnościami losu znosi olbrzymie cierpienia, nie tracąc przy tym nadziei. Znajduje w sobie siłę by przezwyciężyć rozpacz i rozpocząć nowe życie. Każdego dnia podziwiamy odwagę osób przebywających w obozach dla uchodźców w Azji i Afryce. Całymi rodzinami uczęszczają na szkolenia, aby nabyć nowe umiejętności. Niecierpliwie oczekują na dzień, kiedy będą mogli wreszcie powrócić do domów, prowadzić spokojne życie i zająć się odbudową swego kraju. Dzieje się tak w Afganistanie, Angoli, Sierra Leone i dziesiątkach innych krajów. Miliony uchodźców z nadzieją na nową, lepszą przyszłość powraca na swoje ojczyste, zniszczone wojną ziemie. W miastach i miasteczkach na całym świecie przesiedleni uchodźcy pozbawieni możliwości powrotu do swych krajów wnoszą do przyjmujących ich społeczności nowe życie. Przyczyniają się do rozwoju i wzbogacają różnorodność kulturową kraju.
W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat Biuro Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców pomogło odbudować życie ponad 50 milionom wysiedlonych osób. Dziś, w 115 krajach, w najniebezpieczniejszych zakątkach świata, pracownicy UNHCR niosą pomoc 17 milionom uchodźców i innym, znajdującym się w potrzebie. Pracownicy ci, wykonując swoją szlachetną pracę, również wykazują odwagę. Odwagę tę niewątpliwie czerpią od osób, którym niosą pomoc. Jak ujął to jeden z pracowników UNHCR: skoro uchodźcy, którzy stracili wszystko nie tracą nadziei, jak my moglibyśmy ją tracić?
Losy każdego uchodźcy są inne. Każda strata jest stratą osobistą. Dziś, w Światowym Dniu Uchodźcy, czerpmy natchnienie z ich odwagi i wytrwałości w przezwyciężaniu przeciwności i budowaniu lepszej przyszłości.