Życie uchodźcy nigdy nie było łatwe, niezależnie od wieku, lecz z wielu powodów wygnanie jest szczególnie dotkliwe dla ludzi młodych. Młodzi uchodźcy muszą stawić czoła nie tylko napięciom emocjonalnym właściwym ich wiekowi; często doświadczają cierpień związanych z wojną, przemocą, utratą bliskich, wykorzystywaniem seksualnym i przymusowym wcielaniem do armii.
Światowy Dzień Uchodźcy, obchodzony już po raz trzeci, poświęcony jest milionom młodych ludzi, których przyszłość przesłoniły wojna, nienawiść i wygnanie. W tym wieku powinni oni marzyć o leżących przed nimi nieskończonych możliwościach, budować swoją wiedzę i umiejętności na poczet dorosłego życia. Tymczasem ogranicza ich twarda rzeczywistość - nędza i brak dachu nad głową, a nieraz brak nadziei na poprawę losu.
Wielu młodych uchodźców pozbawionych jest ochrony w postaci rodziny, co czyni ich szczególnie podatnymi na wszelkiego rodzaju zagrożenia. Są miejsca na świecie, gdzie już piętnastoletnich chłopców zmusza się do walki w konfliktach, których powodów nie są w stanie pojąć. Ponad 300 tysięcy chłopców w wieku 15-17 lat walczy w najbardziej brutalnych wojnach naszego świata. Nawet ci z nich, którym uda się uniknąć śmierci lub kalectwa, do końca życia będą nosić w sobie urazy psychiczne. Podczas gdy chłopcy służą za mięso armatnie, dziewczynki stają się zazwyczaj ofiarami wykorzystywania, szczególnie w tych rejonach świata, gdzie pozycja kobiet jest słaba.
Wszyscy pragniemy lepszej przyszłości dla naszych dzieci i dokładamy wszelkich starań, by miały one jak najlepsze i jak najszczęśliwsze życie. Niestety, młodzi uchodźcy nie mają takich możliwości. Wystarczy jednak odwiedzić jakąkolwiek szkołę w obozach dla uchodźców, by ujrzeć ich niezwykłą determinację w zdobywaniu wiedzy. Oni zdają sobie sprawę, że edukacja jest najskuteczniejszą drogą ucieczki przed niepewnością jutra.
Młodzi uchodźcy potrzebują naszej pomocy. Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców oraz inne agencje ONZ prowadzą programy edukacyjne i młodzieżowe, dające tym młodym ludziom szansę pełniejszego, bezpieczniejszego życia. Choć pomoc humanitarna może złagodzić ciężki los młodych uchodźców, nigdy nie będzie ona w stanie zastąpić poważnego i wytrwałego wysiłku zmierzającego do wyeliminowania samych przyczyn wygnania. W Dniu Uchodźcy musimy podkreślić nasze zaangażowanie w walkę o lepszy los przyszłych pokoleń.