Na całym świecie miliony ludzi zostały zmuszone do opuszczenia swoich domostw ze względu na przemoc, prześladowania i konflikty. Większość tych osób wraz z rodzinami pochodzi z krajów rozwijających się. Ludzie ci wyjątkowo ciężko odczuwają skutki związane z rozwijającym się globalnym kryzysem ekonomicznym.
Temat tegorocznych obchodów Światowego Dnia Uchodźcy ‘prawdziwi ludzie, prawdziwe potrzeby’ nawiązuje zarówno do olbrzymich strat ponoszonych przez uchodźców, jak i do ogromnej skali działań humanitarnych potrzebnych by nieść im pomoc. Uchodźcy nie mogą nawet powrócić do swoich krajów pochodzenia.
Nadal istnieją braki w zaspokajaniu podstawowych potrzeb, takich jak zapewnienie schronienia uchodźcom, usług zdrowotnych, edukacji, żywności, pitnej wody oraz ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem.
Zarówno skala niedożywienia, jak i wskaźnik umieralności są znacznie wyższe wśród wysiedlonej ludności.
Samotne kobiety i dziewczęta są szczególnie narażone na wyzysk. Z doświadczenia wynika, że kontynuacja nauki w szkołach zmniejsza to ryzyko. Potrzebnych jest więcej środków na tworzenie nowych i rozbudowę już istniejących możliwości w zakresie edukacji dla uchodźców.
Potrzeby uchodźców wymagają zaangażowania i działań. Powinnyśmy działać w oparciu o solidarność, która powinna stanowić fundament naszych poczynań. Jest to szczególnie ważne w czasie gdy kryzys ekonomiczny wywiera presję na finansowanie przedsięwzięć humanitarnych i rozwojowych.
W Światowym Dniu Uchodźcy zapewnijmy, że ludzie którzy opuścili swe miejsca zamieszkania z powodu konfliktów zbrojnych, prześladowań i niepokojów społecznych otrzymają wsparcie tak bardzo potrzebne dla budowy lepszego życia.