W przyszłym tygodniu minie 160 lat od chwili, gdy Samuel Morse wprowadził nas w wiek telekomunikacji, wysyłając pierwszą wiadomość telegrafem przy pomocy kilku prostych kresek i kropek. W ciągu kolejnych dziesięciu lat telegraf stał się przedmiotem codziennego użytku.
W dzisiejszych czasach wielu ludzi nie potrafi wyobrazić sobie życia bez korzystania z coraz bardziej zaawansowanych form technologii informatycznych i komunikacyjnych (Information and Communication Technologies - ICT) - począwszy od telewizji i radia, a na telefonie komórkowym i Internecie skończywszy. Niestety, nadal miliony ludzi z najbiedniejszych krajów świata odczuwają skutki „przepaści cyfrowej” i nie czerpią korzyści z technologii informatycznych i komunikacyjnych.
Tematem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Telekomunikacji jest „ICT - Droga do zrównoważonego rozwoju”. Temat ten przypomina nam, iż system ICT jest głównym instrumentem rozwoju gospodarczego. Technologie udostępniane po przystępnych cenach mogą stać się w rękach lokalnych społeczności skutecznym motorem zmian, zarówno społecznych jak i materialnych. Dostęp do informacji i umiejętność korzystania z technologii są konieczne, jeśli zamierzamy podjąć skuteczną walkę z głodem, chronić środowisko naturalne, czy też osiągnąć inne Milenijne Cele Rozwoju uzgodnione podczas szczytu w 2000 r. przez przywódców państw i rządów. Powinniśmy popierać powstawanie globalnego partnerstwa pomiędzy rządami, sektorem prywatnym, społeczeństwem obywatelskim oraz Organizacją Narodów Zjednoczonych, aby w pełni wykorzystać istniejący potencjał dla wspólnego rozwoju.
W grudniu ubiegłego roku w Genewie, podczas pierwszego etapu Światowego Szczytu Społeczeństwa Informacyjnego, przywódcy państw przedstawili wspólną wizję wyeliminowania na świecie drastycznych różnic w dostępie do technologii cyfrowej. Było to pierwsze tego typu spotkanie dotyczące społeczeństwa informacyjnego. Bardzo podbudowały mnie przedstawione wówczas propozycje innowacyjnych przedsięwzięć, a także duże zaangażowanie w przezwyciężaniu problemów związanych z brakiem dostępu do nowoczesnej technologii. Zachęcam Państwa Członkowskie oraz wszystkich zainteresowanych do dalszego angażowania się w tematykę ICT podczas przygotowań do kolejnego etapu Szczytu, który odbędzie się w przyszłym roku w Tunisie.
Obchodząc tegoroczny Światowy Dzień Telekomunikacji, zróbmy wszystko co w naszej mocy by poprowadzić świat w kierunku otwartego, globalnego i dostatniego wieku telekomunikacji.