W Światowym Dniu Przeciwko Handlowi Ludźmi naszą uwagę kierujemy na dzieci, bo to właśnie one są najbardziej bezbronne.
Dzieci stanowią jedną trzecią ofiar handlu ludźmi. Doświadczają one niewyobrażalnych krzywd – są wykorzystywane do pracy, sprzedawane jako panny młode, rekrutowane jako żołnierze, zmuszane do działalności przestępczej. Rosnące nierówności i globalizacja napędzają rozbudowane sieci handlu ludźmi, które wykraczają poza tradycyjne ramy prawne, tworząc nowe formy niewolnictwa. Platformy internetowe dodatkowo narażają dzieci na wykorzystywanie seksualne i przemoc ze względu na płeć oraz umożliwiają handlarzom eksploatację ofiar na międzynarodową skalę.
Fizyczne i psychiczne skutki tych brutalnych czynów mają wpływ na ich dorosłe życie, odbierając dzieciom niewinność, przyszłość i podstawowe prawa.
Musimy wzmocnić działania w zakresie ochrony, w tym mechanizmy wymiaru sprawiedliwości uwzględniające potrzeby dzieci, podnosić świadomość, wspierać dzieci podróżujące bez opieki, zapewniać pomoc pokrzywdzonym i zwalczać źródła wyzysku, pomagając rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji.
Wzywam rządy, społeczeństwo obywatelskie i sektor prywatny, w tym firmy technologiczne, do zwiększenia wysiłków i współpracy, by żadne dziecko nie padło ofiarą handlu ludźmi, a żaden przemytnik nie pozostał bezkarny.
W tym dniu ponownie podkreślamy nasze zaangażowanie na rzecz przyszłości, w której każde dziecko będzie bezpieczne i wolne.
***