Liczba osób, które zmarły z powodu AIDS spadła o prawie 70% od momentu największego odnotowanego szczytu zachorowań w 2004 roku. Natomiast liczba nowych zakażeń wirusem HIV jest najniższa od lat 80.
Mimo to AIDS co minutę odbiera komuś życie.
Możemy i powinniśmy wyeliminować AIDS do 2030 r. jako zagrożenie dla zdrowia publicznego.
Osiągnięcie tego celu będzie wymagało od nas realizacji tegorocznego hasła przewodniego Dnia AIDS, które brzmi: "Pozwólmy społecznościom działać".
Aby zakończyć szerzenie się AIDS, należy działać ze społecznościami.
Od zapewnienia dostępu do usług medycznych, opieki i wsparcia, których potrzebują, po działalność aktywistów społecznych, którzy dążą do tego, aby wszyscy ludzie mogli realizować swoje prawo do zdrowia.
Wspieranie tych, którzy znajdują się na pierwszej linii frontu walki z AIDS, to klucz do zwycięstwa.
Dlatego też przywództwo społeczności lokalnych powinno znaleźć się w centrum planów, programów, budżetów i działań związanych z monitorowaniem HIV.
Musimy również usunąć bariery hamujące aktywność społeczności i zapewnić przestrzeń dla lokalnych grup, aby mogły kontynuować swoją pracę.
Jednak przede wszystkim potrzebujemy finansowania.
Działania na rzecz zapobiegania AIDS w krajach o niskim i średnim dochodzie wymagają zwiększenia finansowania o ponad 8 miliardów dolarów rocznie.
Niezbędne jest zwiększenie finansowania lokalnych programów prowadzonych przez osoby żyjące z HIV oraz inicjatyw prewencyjnych prowadzonych przez społeczności.
AIDS można pokonać.
Dołóżmy wszelkich starań, aby położyć kres tej strasznej chorobie i pomóc społecznościom działać w ich dzielnicach, krajach i na całym świecie.
***