Jestem wzruszony mogąc obchodzić dziś z Wami pierwszy Międzynarodowy Dzień Demokracji Został on ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, w celu uczczenia Powszechną Deklarację w sprawie Demokracji, którą przyjęła Unia Międzyparlamentarna (IPU) w 1997 r.
Przyjmując 11 lat temu Deklarację, będącą kompleksowym przewodnikiem dla rządów państw i parlamentów na świecie, Unia Międzyparlamentarna poczyniła krok milowy w kierunku promocji demokracji. Podobnie jak przyjęta 50 lat temu, wciąż aktualna i świecąca przykładem Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, również Powszechna Deklaracja w sprawie Demokracji wypełniła lukę w normatywnej architekturze naszej ery. Współcześnie, dzięki Powszechnej Deklaracji w sprawie Demokracji mamy wsparcie i wiedzę na temat podstawowych zasad demokracji, aspektów i standardów, z których korzystać mogą demokratyczne rządy, jak również na temat międzynarodowego wymiaru demokracji.
Niezmiernie znaczący pozostaje fakt, że Dzień ten został ustanowiony dzięki staraniom krajów, które po dzień dzisiejszy wykonują ciężką pracę pielęgnując i konsolidując podstawy swych młodych demokracji. Świat otrzymał silny sygnał gdy przewodniczący Międzynarodowej Konferencja Młodych i Restaurowanych Demokracji, pochodzący z Kataru, złożył na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ propozycję rezolucji w sprawie ustanowienia Międzynarodowego Dnia Demokracji.
Jako Sekretarz Generalny ONZ jestem zdeterminowany by zapewnić Organizacji sposobność podejmowania globalnych działań w każdej możliwej sytuacji, które pomogą ludziom i narodom na całym świecie w budowaniu i wzmacnianiu systemów demokratycznych. Doświadczenie wciąż uczy nas, że demokracja jest niezbędna do osiągnięcia fundamentalnych celów, jakimi są pokój, przestrzeganie praw człowieka i rozwój. Ugruntowane demokracje nie walczą ze sobą. Prawa człowieka i rządy prawa są najbardziej chronione w społeczeństwach demokratycznych. A rozwój ma największe szanse na rozkwit wtedy, gdy głos ludzi liczy się w procesie rządzenia i mogą korzystać z osiągnięć postępu.
Nasza misja docenia niepodważalną prawdę o demokracji – ostatecznie jest ona wytworem silnego, aktywnego i otwartego społeczeństwa obywatelskiego. Społeczeństwa obywatelskiego, które wspiera ideę odpowiedzialnego obywatelstwa i sprawia, że demokratyczne formy rządzenia działają.
Innymi słowy, demokracja to nie spektakularny sport. Bardziej przypomina ona maraton niż sprint. Demokracja wiąże się z długimi zmaganiami, które muszą być dobrze przemyślane przez jednostki, wszystkie podmioty społeczne i całe narody. Każdy powinien zrobić wszystko co w jego mocy.