Prawie trzy lata temu państwa przyjęły Plan z Hyogo - program działań mający na celu zmniejszenie skutków klęsk żywiołowych. W Międzynarodowym Dniu Zapobiegania i Ograniczania Skutków Katastrof pamiętamy o kataklizmach, które niedawno wydarzyły się na świecie – o powodziach, ulewach i suszach. Przypominają nam one o druzgocących skutkach klęsk żywiołowych i potencjalnie szkodliwych efektach ocieplania się planety. Pełne zaangażowanie się w zapobieganie zagrożeniom związanym z klęskami nigdy wcześniej nie było sprawą tak naglącą, jak obecnie.
Zapobieganie katastrofom i ich skutkom wiąże się z zaostrzeniem prawa budowlanego, dobrym planowaniem zagospodarowania terenów, polepszeniem systemów wczesnego ostrzegania, dobrym zarządzaniem środowiskiem i planami ewakuacji, a przede wszystkim z edukacją. Oznacza także uświadamianie społecznościom i każdemu człowiekowi zagrożeń związanych z klęskami żywiołowymi oraz nauczanie, jak należy zachować się w obliczu takich zagrożeń.
Naszym moralnym, społecznym i ekonomicznym zobowiązaniem jest budowa bezpiecznych społeczeństw i narodów. W ubiegłym roku ruszyła światowa kampania społeczna pod hasłem „Zapobieganie klęską żywiołowym i ich skutkom zaczyna się w szkole”. Jej celem jest zmobilizowanie rządów państw, społeczeństw i pojedynczych osób do wprowadzania tematyki zapobiegania katastrofom do programów nauczania oraz do zapewnienia, że budynki szkolne będą budowane lub modernizowane tak, by przetrwały podczas katastrof.
Zapobieganie i ograniczanie skutków klęsk żywiołowych jest naszą wspólną sprawą. Każdy z nas może przyczynić się do podniesienia świadomości i zmniejszenia naszej bezbronności wobec przyszłych katastrof. Wzywam wszystkie zaangażowane strony – państwa, społeczeństwa obywatelskie, międzynarodowe organizacje finansowe i inne organizacje międzynarodowe, by zainwestowały w działania na rzecz zapobiegania i ograniczania skutków klęsk żywiołowych, oraz by skutecznie wdrożyły Plan z Hyogo, a tym samym podjęły konkretne działania mające zmniejszyć naszą bezbronność wobec katastrof. W tym Międzynarodowym Dniu ponownie potwierdźmy nasze zaangażowanie w realizację tej misji.