Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Minach i Działań Zapobiegających Minom przypomina nam, jak ogromnego dokonaliśmy postępu w oczyszczaniu świata z materiałów wybuchowych pozostałych po wojnie – i ile jeszcze pozostało do zrobienia.
Dokładnie trzydzieści lat temu aktywiści społeczeństwa obywatelskiego rozpoczęli Międzynarodową Kampanię na rzecz Zakazu Min Przeciwpiechotnych.
W ciągu pięciu lat Konwencja o zakazie stosowania min była gotowa do podpisu.
Obecnie Konwencję podpisało ponad 160 państw, a stosowanie min lądowych stało się niedopuszczalne.
Ponad 55 milionów min zostało zniszczonych, ponad 30 krajów na całym świecie uznano za wolne od min, a liczba ofiar drastycznie spadła.
Jedank na świecie wciąż są miliony składowanych min przeciwpiechotnych, a ponad 50 krajów pozostaje skażonych tą straszliwą bronią.
Miny, materiały wybuchowe pozostałe w wyniku wojny i improwizowane urządzenia wybuchowe każdego roku zabijają lub ranią tysiące ludzi, wiele z nich to dzieci.
Trzeba zwiększyć nasze wysiłki, aby lepiej chronić ludzi żyjących w pobliżu materiałów wybuchowych, czy to w Syrii, Somalii i Afganistanie, czy też w Mjanmie i Kambodży, choć nie tylko.
W Ukrainie usuwanie pozostałości po jednym miesiącu wojny – w postaci niewybuchów, min lądowych i amunicji kasetowej – zajmie dziesięciolecia, stanowiąc zagrożenie życia długo po ucichnięciu walk. Już dziś ograniczają one dostarczanie pomocy humanitarnej w nagłych wypadkach i uniemożliwiają ludziom ucieczkę w bezpieczne miejsce.
Wzywam wszystkie państwa do bezzwłocznego przystąpienia do Konwencji o zakazie stosowania min. Stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ponoszą szczególną odpowiedzialność w jej przestrzeganiu.
Działania zapobiegające minom to inwestycja w ludzkość. To niezbędny warunek działań humanitarnych oraz fundament trwałego pokoju i zrównoważonego rozwoju.
W tym Międzynarodowym Dniu, opierając się na postępach z przeszłości, raz na zawsze uwolnijmy świat od plagi min lądowych.
***