W dniu dzisiejszym pragniemy docenić walkę z biedą ludzi w potrzebie i postanawiamy zwiększyć wysiłki, by na zawsze uwolnić świat od plagi ubóstwa.
W dobie światowych kryzysów nasza uwaga powinna koncentrować się szczególnie na najbiedniejszych i pozbawionych opieki. Zdajemy sobie sprawę, że w czasach recesji w pierwszej kolejności i najbardziej cierpią biedni. Według ostatnich szacunków w tym roku światowy kryzys ekonomiczny pozbawił pracy co najmniej 50 milionów ludzi. Przypuszcza się, że w 2009 roku 100 milionów ludzi znajdzie się poniżej granicy ubóstwa. Zmiany klimatu jeszcze pogłębiają ten problem.
Temat przewodni tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem „Dzieci i rodziny przemawiają przeciwko ubóstwu” nawiązuje do 20. rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Zdajemy sobie sprawę, że inwestowanie w dzieci i ochrona ich praw jest jedną z najbardziej niezawodnych dróg to wyeliminowania ubóstwa.
Pomimo obfitości dóbr na świecie, podstawowe potrzeby dzieci nadal pozostają niezaspokojone. Miliony dzieci są pozbawione dostępu do edukacji, większe jest też ryzyko, że porzucą szkołę. Dzieje się tak szczególnie w przypadku dziewcząt.
Jednocześnie mamy świadomość, że rozsądne inwestowanie w osiągnięcie Milenijnych Celów Rozwoju może znacząco zmienić sytuację. W dziedzinach, w których zwiększono światowe inwestycje na walkę z AIDS, gruźlicą, malarią i chorobami, którym można zapobiec poprzez szczepienia, odnotowano oczekiwane postępy. Godnym uwagi sukcesem było także zmniejszenie liczby zgonów dzieci poniżej piątego roku życia. Dokonania te wskazują jak można osiągnąć postęp w realizacji Milenijnych Celów Rozwoju w krajach, gdzie jest to zagrożone. Należy inwestować w kluczowe dziedziny takie jak podstawowa edukacja i infrastruktura oraz zdrowie matek.
Organizacja Narodów Zjednoczonych podejmuje walkę z kryzysem na wielu frontach – promując bezpieczeństwo żywnościowe, rozwijając zieloną ekonomię, zapewniając silną opiekę społeczną oraz wdrażając światowy pakt pracy. Doskonalimy GIVAS, system odnotowywujący zagrożenia i monitorujący ich wpływ na wrażliwe grupy społeczne, który gromadzi i analizuje najnowsze dane napływające z krajów całego świata. Wszelkie działania muszą być prowadzone w oparciu o wiarygodne dane pozyskiwane u źródła.
Znajdujemy się w przełomowym momencie walki z ubóstwem. Nadszedł czas, by usłyszeć wezwania cierpiących ludzi i zapewnić, by świat wywiązał się ze swoich zobowiązań. Konkretne działania i prawidłowe inwestycje pozwolą czerpać z osiągnięć, wypełnić zobowiązania i zapewnić każdemu mężczyźnie, kobiecie i dziecku możliwość wykorzystania swojego potencjału.