Przyjmowanie lub nie przyjmowanie narkotyków to kwestia wyboru – świadomego wyboru. Jednakże zbyt wielu ludzi na świecie nie posiada odpowiedniej wiedzy o potencjalnie szkodliwym działaniu narkotyków. Dlatego też, aby zapobiegać narkomanii musimy zadbać o rozwój edukacji i większej świadomości. Wymagajmy od idoli, by dawali lepszy przykład i nie brali narkotyków pociągając za swoim przykładem innych.
Musimy uświadamiać, że narkotyki są nielegalne, dlatego że stanowią problem, a nie że są problemem, gdyż są nielegalne. Używanie narkotyków powoduje problemy zdrowotne, w tym dla zdrowia psychicznego. Jeśli są uzależniające mogą przynieść nieszczęście tym, którzy ich używają i ich bliskim. Jeśli są przyjmowane dożylnie mogą powodować rozprzestrzenianie się śmiertelnych chorób, zwłaszcza HIV/AIDS. Siejąc zniszczenie narkotyki nie znają żadnych granic – nie ma znaczenia wysokośc dochodu, rasa, wykonywany zawód czy też położenie geograficzne.
Nasze starania muszą koncentrować się zwłaszcza na młodych ludziach – na podnoszeniu ich świadomości, pracy w grupach rówieśniczych i wykorzystaniu możliwości jakie daje sport - tak, by młodzież była aktywna, zdrowa i pewna siebie. To oznacza także zaangażowanie i zachęcanie rodziców i nauczycieli, by wywiązywali się ze swoich obowiązków.
Nasze działania wymagają także pracy na rzecz redukcji podaży – poprzez egzekwowanie prawodawstwa oraz współpracę z krajami produkującymi narkotyki w celu zaoferowania rolnikom stałej alternatywy wobec uprawy nielegalnych roślin. W ten sposób musimy dążyć do jednoczesnego rozwiązania problemu ubóstwa i podaży narkotyków.
Międzynarodowy Dzień Walki z Narkomanią jest wezwaniem do wypełnienia naszych zadań. Organizacja Narodów Zjednoczonych jest gotowa pomóc wam w tej walce. Dajemy ludziom informacje, których potrzebują, by powiedzieć „nie” narkotykom.