Po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ obchodzono w ubiegłym roku. W tym dniu świat podkreśla zaangażowanie i poświęcenie uczestników misji, którzy już ponad pięćdziesiąt lat służą pod błękitna flagą ONZ, budując zaufanie, godząc zwaśnione strony i niosąc ulgę w cierpieniu. Niestety, w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba ofiar wśród uczestników misji wzrosła, pozostawiając nas w głębokim żalu i smutku.
Każdej z tych ofiar należy się ogromny szacunek. Ich poświęcenie powinno być dla nas przykładem. Musimy nadal starać się, tak jak odważni uczestnicy misji, by ludzie na całym świecie żyli w pokoju.
Obecnie, w 15 misjach na świecie służy ponad 53,000 personelu mundurowego i co najmniej 11,000 personelu cywilnego z 94 krajów. Te liczby mogą jeszcze wzrosnąć. Rada Bezpieczeństwa NZ właśnie zatwierdziła misję pokojową w Burundi i planuje utworzenie następnej w Sudanie.
Coraz większa liczba misji i jej uczestników to dobry znak świadczący o tym, że wiele krajów wybiera lepszą drogę wyjścia z konfliktów zbrojnych. Stanowi to jednak ogromne obciążenie dla naszych zasobów. Zachęcam Państwa Członkowskie, aby wysyłały więcej tak bardzo potrzebnego personelu i nadal wspierały materialnie misje pokojowe.
Charakter misji pokojowych stale ulega zmianom. Współczesne misje znacznie różnią się od pierwszych, tradycyjnych już, których główną rolą było monitorowanie zawieszenia broni. Obecne misje ONZ podejmują się takich zadań jak: wspomaganie przemian politycznych, budowanie instytucji krajowych, popieranie przestrzegania prawa, wspieranie rekonstrukcji gospodarczej, nadzorowanie wyborów, rozbrajanie ugrupowań militarnych i kombatantów, wspomaganie programów pomocy humanitarnej oraz pomoc w osiedlaniu uchodźców i przesiedleńców.
W Liberii i Sierra Leone uczestnicy misji pokojowych zajmują się demobilizacją oraz integracją ze społeczeństwem bojowników dwóch brutalnych wojen domowych. W Timorze Wschodnim pomagają niedawno powstałemu państwu w podejmowaniu pierwszych działań i tworzeniu instytucji krajowych. Na Saharze Zachodniej doprowadzili do pierwszych od 30 lat spotkań pomiędzy uchodźcami i ich rodzinami.
Misje pokojowe nie są w stanie zakończyć wojen, ale przyczyniają się do osiągania pokoju. W Międzynarodowym Dniu Uczestników Misji Pokojowych ONZ pamiętajmy, że najdroższa operacja pokojowa kosztuje znacznie mniej niż najtańsza wojna. Jest to inwestycja, którą warto podjąć.