Obchodzony po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ upamiętnia poświęcenie i bezinteresowne zaangażowanie członków misji pokojowych działających na całym świecie. W tym dniu świętujemy osiągnięcia uczestników misji pokojowych ONZ na całym świecie, by nieść ulgę w cierpieniu i godzić zwaśnione strony.
Pięćdziesiąt pięć lat temu na pole bitwy wysłano żołnierzy pod nowym sztandarem i z nową misją: misją pokoju. Była to misja bez precedensu w historii ludzkości. Próba przeciwstawienia się i pokonania tego, co w człowieku najgorsze, przy pomocy tego, co w nim najlepsze: zwalczenia agresji tolerancją, siły – umiarem, a wojny – pokojem.
W dniu dzisiejszym misje pokojowe są o wiele bardziej złożone. Ich uczestnicy mają teraz więcej obowiązków i ciąży na nich większa odpowiedzialność.
Oczywiście ONZ nieustannie podejmuje się ważnego zadania jakim jest budowanie zaufania poprzez monitorowanie rozejmów i stref zdemilitaryzowanych.
Dziś uczestnicy misji pokojowych są zaangażowani w ochronę porządku, jak również prowadzą szkolenia. Działają jako sędziowie i oskarżyciele, administrują służbą zdrowia i oświaty, zapewniają przestrzeganie praw człowieka i równości płci. Stworzyli system administracyjny w Kosowie i we Wschodnim Timorze. Również w Afganistanie wspomagają nowe władze w budowaniu rządów prawa.
Obecnie w czternastu misjach pokojowych na trzech kontynentach działa 37.000 wysłanników ONZ z 89 krajów. Żadne liczby jednak nie są w stanie w pełni wyrazić ostatecznego poświęcenia, które stało się udziałem ponad tysiąca ośmiuset członków misji pokojowych poległych w ciągu minionego półwiecza. W dniu dzisiejszym składamy hołd każdemu z nich.
Misje pokojowe ONZ będą kontynuowane, lecz nie są w stanie zakończyć wojen. Mogą jednak zapobiec walkom. Dzięki nim jest czas i miejsce na rozwiązywanie konfliktów. Są one szansą dla pokoju.
Z dumą salutuję członkom obecnych misji pokojowych i składam hołd tym, którzy służyli wcześniej. Dzięki ich poświęceniu świat stał się bezpieczniejszym miejscem.