Świat jest wciąż pełen fanatyzmu i ignorancji, ludzie wciąż obawiają się "inności." Jedną z najskuteczniejszą metod przeciwdziałania tym negatywnym zjawiskom jest kultywowanie idei tolerancji.
Żadne społeczeństwo nie rozkwitnie, jeśli nie będzie rozwijać tej podstawowej wartości. Tolerancja jest niezbędna dla pokoju, demokracji i zrównoważonego rozwoju. Przywódcy światowi przyznali to gdy - przyjmując Deklarację Milenijną w 2000 roku - umieścili tolerancję wśród podstawowych wartości, na których muszą się opierać stosunki międzynarodowe w dwudziestym pierwszym stuleciu. Jednocześnie tolerancja zawsze była priorytetem działalności Organizacji Narodów Zjednoczonych.
We współczesnym i współzależnym świecie ciągle rośnie liczba osób wywodzących się z wielokulturowych społeczności. Mimo różnic wszyscy mamy te same potrzeby: chcemy wieść godne życie i pozostawić naszym dzieciom świat, w którym ludzie będą wolni, świat bez biedy i strachu. Wspólne życie w duchu tolerancji pozwala na współżycie oparte na dobrych stosunkach sąsiedzkich oraz odgrywa istotną rolę w przekładaniu nadziei na rzeczywistość.
Tolerancja nie oznacza tylko "znoszenia" innych. Przeciwnie, tolerancja wymaga aktywnego zaangażowania w ochronę praw człowieka i podstawowych wolności, przyznania, że to co nas łączy jest silniejsze od tego, co nas dzieli. Tolerancja to przestrzeganie zasad postępowania, podejmowanie odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale również za innych.
W Międzynarodowym Dniu Tolerancji wzywam wszystkich ludzi, by polityczną i moralną ideę tolerancji przekształcili w działanie przyświecające naszej pracy i życiu.