Temat przewodni tegorocznego Międzynarodowego Dnia Rodzin to „Rodziny i osoby niepełnosprawne”.
Dla wielu niepełnosprawnych rodzina zawsze była i jest źródłem wsparcia. Zdarza się jednak, że rodzina w stosunku do osoby niepełnosprawnej bywa nadopiekuńcza i ogranicza rozwój jednostki. W najgorszych przypadkach rodzina piętnuje osobę niepełnosprawną, wstydzi się jej, przesladuje i zaniedbuje.
W grudniu 2006 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Konwencję Praw Osób Niepełnosprawnych - pierwszy traktat dotyczący praw człowieka, który został podpisany w XXI wieku. W Preambule Konwencji podkreśla się, że rodzina stanowi powszechną, podstawową komórkę społeczną i powinna być chroniona przez społeczeństwo i państwo. Preambuła stanowi ponadto, że osoby niepełnosprawne oraz członkowie ich rodzin powinni otrzymywać ochronę i wsparcie, tak aby rodzina mogła zapewnić osobom niepełnosprawnym pełne i równe prawa.
W Artykule 23 Konwencji rządy państw członkowskich zobowiązały się do ochrony osób niepełnosprawnych przed dyskryminacją w kwestiach odnoszących się do sfery małżeństwa, rodziny, rodzicielstwa i wszelkich innych związków międzyludzkich. Państwa zgodziły się również zapewnić równe prawa niepełnosprawnym dzieciom w życiu rodzinnym oraz dopilnować, by dzieci te nie były rozdzielane ze swoimi rodzinami wbrew swojej woli, za wyjątkiem sytuacji, gdy takie rozwiązanie leży w ich najlepiej rozumianym interesie. W przypadku, gdy najbliższa rodzina nie jest w stanie objąć niepełnosprawne dziecko właściwą opieką, rządy państw obiecują dołożyć wszelkich starań w celu zapewnienia innej formy opieki - dalszej rodziny lub, gdy to okaże się niemożliwe, w społeczności dziecka w środowisku rodzinnym.
Społeczeństwo ma obowiązki względem osób niepełnosprawnych i ich rodzin. W Międzynarodowym Dniu Rodzin obiecajmy, że pomożemy rodzinie, by mogła ona zapewnić osobom niepełnosprawnym godność i korzystanie z praw człowieka, a także możliwość rozwoju osobistego.