Dzisiaj po raz pierwszy Narody Zjednoczone ustanawiają dzień, który na stałe wpisuje się do kalendarza obchodów: Międzynarodowy Dzień Pamięci o ofiarach Holokaustu.
Nie można odwracać się od tragedii jaką był Holokaust. Musi ona pozostać na zawsze w ludzkiej pamięci, wspominana ze wstydem i przerażeniem.
Jedynie poprzez pamięć możemy godnie oddać hołd ofiarom. Miliony niewinnych Żydów i przedstawicieli innych mniejszości zamordowano w najbardziej barbarzyński sposób. Nigdy nie wolno nam zapomnieć o tych mężczyznach, kobietach i dzieciach, ani o ich męczeńskiej śmierci.
Pamięć jest konieczną ripostą wobec tych, którzy twierdzą, że Holokaust nigdy nie miał miejsca lub umniejszają jego znaczenie. Zaprzeczanie Holokaustowi jest działaniem bigotów. Musimy odrzucić ich fałszywe twierdzenia, niezależnie od tego kto, gdzie i kiedy je wypowiada.
Pamięć jest gwarancją bezpiecznej przyszłości. Piekło nazistowskich obozów śmierci miało początek w nienawiści, uprzedzeniach i antysemityzmie. Pamiętanie o genezie tego zła może nas uchronić przed tego typu tragedią.
Wraz z tym, jak Holokaust oddala się w czasie, a ocalałych z niego jest coraz mniej, my - obecne pokolenie - musimy przejąć obowiązek niesienia pochodni pamięci i ludzkiej godności.
Organizacja Narodów Zjednoczonych została stworzona w odpowiedzi na okropności drugiej wojny światowej. Pomimo tego społeczność międzynarodowa zbyt często nie umiała sprzeciwić się masowym zbrodniom. W ostatnich latach podjęliśmy ważne kroki w celu usprawnienia działalności, takie jak utworzenie Międzynarodowego Trybunału Karnego uzgadniając wspólną odpowiedzialność za bezpieczeństwo.
Tematem tegorocznego Międzynarodowego Dnia Pamięci jest "więcej niż tylko pamięć". W tym duchu zobowiążmy się do coraz większych wysiłków skierowanych na zapobieganie ludobójstwu i zbrodniom przeciwko ludzkości.