Temat tegorocznego Międzynarodowego Dnia Osób Starszych zwraca naszą uwagę na wyzwania i korzyści związane ze starzeniem się.
Starzejąca się populacja jest dużym wyzwaniem dla gospodarki i społeczeństwa, zarówno dla krajów rozwiniętych, jak i dla krajów rozwijających się. Zatrważające statystyki wykazują, iż 80 procent światowej populacji nie posiada ubezpieczeń związanych z opieką socjalną obejmującą ludzi starych. Poszukiwanie sposobów zapewniających ekonomiczne wsparcie rosnącej liczbie osób starszych, takich jak zrównoważony program emerytalny czy nowe metody ochrony socjalnej, jest zadaniem trudnym, szczególnie w krajach rozwijających się.
Z drugiej jednak strony, mamy jedno z większych osiągnięć naszych czasów – istotny wzrost długości życia w prawie wszystkich regionach świata, co stało się możliwe dzięki lepszym standardom opieki medycznej. Obecnie osoby starsze mają dużo więcej możliwości pozwalających na stałe uczestniczenie w życiu społecznym, nawet w późnym wieku emerytalnym. Nasz punkt widzenia na to, co oznacza być starym – ciągle się zmienia. W społeczeństwach, gdzie osoby starsze były postrzegane jako ciężar, obecnie coraz częściej postrzegane są one jako osoby wartościowe, których wiedzę i doświadczenie można i powinno się wykorzystywać.
Rola osób starszych w rozwoju ekonomicznym i społecznym, promocja demokracji i praw osób starszych poprzez ich udział we wszystkich aspektach życia społecznego – to główne tematy Madryckiego Międzynarodowego Planu Działania w Kwestii Starzenia się. W tym roku obchodzimy piątą rocznicę przyjęcia planu madryckiego i po raz pierwszy dokonamy jego oceny i przeglądu. Prace nad oceną przebiegać będą w oparciu o całkowity dostęp i uczestnictwo osób starszych.
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych jest okazją do rozpoczęcia dyskusji między wszystkimi stronami zaangażowanymi we wdrażanie planu madryckiego, zgodnie z Milenijnymi celami Rozwoju oraz innymi działaniami ONZ na rzecz rozwoju. Wzywam wszystkich – Państwa członkowskie, organizacje pozarządowe, system NZ, osoby starsze i organizacje reprezentujące je - aby wykorzystali tę okazję, dzisiaj i w kolejnych miesiącach. Razem przyjmując wspólną politykę dotyczącą wyzwań i korzyści, jakie niesie ze sobą starzenie się, możemy dodać impetu wspólnej wizji społeczeństwa dla wszystkich pokoleń.