Przez ostatnich dziesięć lat pełniłem funkcję Sekretarza Generalnego, całą swoją karierę poświęciłem służbie Narodom Zjednoczonym. Mam osobiste powody by zainteresować się losem ludzi starszych i spełnianiem ich aspiracji. Lecz jestem tylko jedną spośród 600 milionów osób na świecie, które przekroczyły 60 rok życia. Wraz ze wzrostem długości życia, cała nasza ludzka rodzina ma powód do wspierania produktywnego i aktywnego wykorzystywania wiedzy osób starszych oraz złagodzenia skutków procesu starzenia się. Cały świat odnosi korzyści z działań starszego pokolenia, które wnosi olbrzymi wkład do procesu rozwoju i budowy produktywnych i zrównoważonych społeczeństw żyjących w pokoju.
Dlatego też tematem tegorocznego Międzynarodowego Dnia Osób Starszych jest "Podnoszenie jakości życia ludzi starszych: wspieranie globalnych strategii ONZ". Jest to wezwanie skierowane do wszystkich społeczności, zachęcające do opracowywania strategii i programów, które umożliwią osobom starszym życie w środowisku rozwijającym ich umiejętności, wspierającym ich niezależność i zapewniającym im odpowiednie wsparcie i opiekę.
Działania te wiążą się z zapewnieniem odpowiednich warunków mieszkalnictwa, właściwego transportu oraz innych środków do życia. Pozwoli to ludziom jak najdłużej zapewnić sobie niezależność i "starzeć się u siebie" oraz pozostać aktywnymi członkami swoich społeczności. Co równie ważne, podnoszenie jakości życia odnosi się także do respektowania godności, autorytetu, mądrości i produktywności ludzi starszych we wszystkich społecznościach, szczególnie wtedy, gdy pracują oni jako ochotnicy i opiekunowie kilku pokoleń. Wiąże się również z promowaniem bardziej pozytywnego wizerunku osób starzejących się.
W tym Międzynarodowym Dniu Osób Starszych wzywam państwa, organizacje rządowe i pozarządowe, sektor prywatny oraz ludzi na całym świecie do budowania społeczeństwa dla wszystkich grup wiekowych - zgodnie z madryckim Międzynarodowym Planem Działania w Kwestii Starzenia się, z Milenijnymi Celami Rozwoju i rozwojem globalnym. Wspólnie możemy i musimy sprawić, by ludzie żyli nie tylko dłużej, ale też jakościowo lepiej, w sposób bogatszy, pełniejszy i satysfakcjonujący.