Osoby pochodzenia afrykańskiego wykazały się odwagą, przywództwem i aktywizmem. Przyczyniły się do przezwyciężenia niesprawiedliwości, ratowania życia, poprawy warunków społecznych oraz zwrócenia uwagi na istotne problemy. Niestety, dziedzictwo niewolnictwa i kolonializmu wciąż jest widoczne. Systemowy rasizm nadal istnieje i przybiera nowe formy, na przykład w technologiach, gdzie algorytmy mogą potęgować dyskryminację.
Musimy kontynuować pracę osób pochodzenia afrykańskiego i podjąć globalne działania, aby wyeliminować rasizm i dyskryminację.
Dla ONZ to priorytet. Dlatego utworzyliśmy nowe Biuro ds. Przeciwdziałania Rasizmowi, które będzie realizować nasz plan walki z rasizmem w miejscu pracy. Rządy muszą również działać, wprowadzając polityki i prawa, które zwalczą systemowy rasizm i zapewnią równość. Także sektor prywatny musi przyłączyć się do tej walki, eliminując uprzedzenia w sferze technologii i w życiu zawodowym. Potrzebujemy też sprawiedliwości reparacyjnej, aby rozliczyć się z przeszłością niewolnictwa.
Ostatnia dekada przyniosła sukcesy. Dlatego mam nadzieję, że państwa ogłoszą drugą Międzynarodową Dekadę Osób Pochodzenia Afrykańskiego, aby przyspieszyć globalne zmiany.
Razem pokonajmy rasizm i dyskryminację. Zbudujmy świat, w którym wszyscy będą mieli równe szanse, prawa i będą traktowani sprawiedliwie.
***