W centrum uwagi tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych jest osiągnięcie głównego celu Światowego Programu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych - zapewnienie im pełnego i równego uczestnictwa w życiu społecznym i rozwoju gospodarczym.
Przez wiele lat osoby niepełnosprawne często traktowano jako "przedmiot" polityki socjalnej. W chwili obecnej, w wyniku radykalnej zmiany stosunku do niepełnosprawnych, która zaszła w ostatnich dwóch dekadach, zaczęto postrzegać ich jako osoby, które powinny cieszyć się pełnią praw obywatelskich, politycznych, socjalnych, kulturalnych i gospodarczych. Proces ten jest powolny i niestabilny, ale zachodzi na całym świecie. Motto międzynarodowego ruchu na rzecz osób niepełnosprawnych: "Nic o nas bez nas" oddaje charakter tej zmiany.
Prawo do dokonywania wyboru i uczestnictwa we wszystkich sferach życia odgrywa istotną rolę w obecnych działaniach, mających na celu opracowanie międzynarodowej konwencji dotyczącej praw i godności osób niepełnosprawnych. Starania te są coraz skuteczniejsze, a sam proces charakteryzuje się niespotykanym dotąd zaangażowaniem osób niepełnosprawnych i reprezentujących je organizacji, wnoszących swoje doświadczenie i wiedzę, tak istotne dla problemu niepełnosprawności.
Jest coraz bardziej oczywiste, że osoby niepełnosprawne wiedzą najlepiej, jak usuwać bariery utrudniające im pełne uczestnictwo w życiu społecznym. Niepełnosprawni muszą być również włączeni w proces opracowywania, wdrażania oraz oceny polityk i programów, które dotyczą ich życia. Ponadto żadne społeczeństwo nie może uważać, że jest oparte na zasadach sprawiedliwości i równości, jeśli osoby niepełnosprawne nie uczestniczą w podejmowaniu decyzji na równych prawach.
Podczas tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych potwierdźmy nasze chęci zmiany sposobu myślenia na temat osób niepełnosprawnych i ich miejsca w społeczeństwie. Podejmijmy także zobowiązanie, że będziemy wytrwale dążyć do zbudowania społeczeństwa dla wszystkich ludzi.