Jednocześnie źle zarządzana polityka migracyjna niesie ze sobą ogromne cierpienie. Pcha ludzi w okrutny świat przemytników, gdzie stają w obliczu wykorzystywania, nadużyć, a nawet śmierci. To podważa zaufanie do rządów i instytucji, podsyca napięcia społeczne i niszczy nasze poczucie człowieczeństwa.
W Międzynarodowym Dniu Migrantów podkreślamy pilną potrzebę bezpiecznego zarządzania ruchem migracyjnym opartego na solidarności, partnerstwie i poszanowaniu praw człowieka.
Pięć lat temu społeczność międzynarodowa przyjęła Globalny Pakt w Sprawie Bezpiecznej, Uporządkowanej i Regularnej Migracji. Stał się on ważnym punktem odniesienia i źródłem informacji dla Państw Członkowskich do oceny działań, wzmocnienia współpracy i rozszerzenia opartych na prawach szlaków migracji.
Jednak tego typu działania są raczej wyjątkiem niż regułą. Dziś, jak i każdego dnia, musimy dążyć do bardziej humanitarnego i zorganizowanego zarządzania migracją, przynoszącego korzyści wszystkim, włącznie ze społecznościami miejsc pochodzenia, tranzytu i docelowych kierunków migracji.
Wspólnie dążmy do zapewnienia bezpiecznej i dostatniej przyszłości dla wszystkich.
***