Powstanie Organizacji Narodów Zjednoczonych przyświecała nadzieja, że ludzie nie tylko przestaną prowadzić wojny, ale także, że wojny staną się zbyteczne. Założyciele ONZ mieli nadzieję, że Organizacji uda się zapobiec przemocy poprzez rozpowszechnianie kultury pokoju, promocję idei tolerancji i ludzkiej godności.
Te same ideały stoją u podstawy spuścizny Mahatmy Gandhiego, którego urodziny obchodzimy w dniu dzisiejszym.
Jego pokojowa walka przeciw niesprawiedliwym reżimom w Południowej Afryce i Indii wywarła wpływ na świadomość ludzi na całym świecie. Wcielenie idei nie stosowania przemocy w życiu codziennym zainspirowało niezliczoną rzeszę ludzi do prowadzenie lepszego, bardziej znaczącego życia.
„Unikanie przemocy jest pierwszą zasadą mojej wiary. Jest to także ostatnia zasada mojego wyznania” – powiedział Mahatma w odpowiedzi na zarzut prowadzenia akcji agitacyjnej przeciwko państwu w 1922 r.
Nauki Mahatmy są teraz bardziej potrzebne światu niż kiedykolwiek w przeszłości. Wszędzie w wokół nas widzimy społeczności pogrążone coraz bardziej w nietolerancji i napięciach międzykulturowych. Widzimy ekstremalny dogmatyzm i ideologie przemocy opanowujące nasz świat, podczas gdy siły umiarkowane są w odwrocie.
W ostatnich dniach byliśmy świadkami użycia śmiercionośnej siły przeciwko nieuzbrojonym i pokojowo nastawionym ludziom, którzy maszerowali w duchu nauk Mahatmy.
Istnieje dziś ogromna potrzeba stawiania czoła tym praktykom, promowania prawdziwej tolerancji i zasady nie stosowania przemocy w każdej sytuacji.
Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy może pomóc w osiągnięciu tego celu. Może rozpowszechnić na świecie przekaz Mahatmy Gandhiego o nie używaniu przemocy, by każdy dzień był dniem bez przemocy.