W czasach powszechnego dobrobytu na świecie edukacja i wiedza są niezbędnymi przepustkami do lepszego życia - wysoki poziom analfabetyzmu jest zatem zdumiewający.
Szacuje się, że około 776 milionów dorosłych - w tym większość kobiet - nie opanowało choćby podstaw umiejętności czytania, pisania i liczenia.
Siedemdziesiąt pięć milionów dzieci nie uczęszcza do szkoły.
Ponadto, pośród osób, które rozpoczęły edukację, odsetek porzucających szkołę jest nadal bardzo wysoki.
Dotychczas nie zrobiono zbyt wiele aby zmienić ten zatrważający status quo. Jak podkreśla Dr. Lalage Bown, który w tym roku wygłosi wykład z okazji Międzynarodowego Dnia Piśmienności - „opanowanie choćby podstaw czytania i pisania może mieć olbrzymi wpływ na jednostki, społeczeństwa i życie polityczne”.
Dlatego też tegoroczne obchody zwracają szczególną uwagę na znaczenie piśmienności. Piśmienność daje ludziom narzędzia, dzięki którym mogą zadbać o poprawę warunków życia, w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, uzyskać dostęp do informacji na temat opieki zdrowotnej. Przede wszystkim jednak, piśmienność umożliwia jednostkom zrozumienie ich praw obywatelskich oraz praw człowieka.
Piśmienność jest nie tylko umiejętnością pisania czy czytania, oznacza również szacunek, szansę oraz rozwój. W Międzynarodowym Dniu Alfabetyzacji wzywam wszystkich partnerów do wzmocnienia swojego zaangażowania w promowanie piśmienności na całym świecie oraz do zapewnienia niezbędnych środków w celu osiągnięcia rzeczywistego postępu.