Jeden na pięciu dorosłych, czyli około 774 milionów osób, jest analfabetą i z tego względu nie posiada dostępu do ogromnych światowych zasobów słowa pisanego. Siedemdziesiąt pięć milionów dzieci nie chodzi do szkoły, zaś kolejne miliony młodych osób opuszczają szkołę nie osiągając wystarczającego poziomu piśmienności by produktywnie i aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Te dane, druzgocące zarówno dla jednostek jak i społeczeństw w każdym momencie historii, są tym bardziej uderzające w kontekście współczesnego społeczeństwa informacyjnego. Powinno to nam uzmysłowić jak pilna jest potrzeba działań promujących piśmienność na całym świecie.
Temat tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Alfabetyzacji „Pismienność a zdrowie” ma na celu zwrócenie większej uwagi na związki zachodzące pomiędzy tymi dwoma zagadnieniami. Analfabetyzm ma bezpośredni wpływ na zdrowie człowieka. Uniemożliwia ludziom przeczytanie informacji umieszczonych na opakowaniu lekarstwa. Piśmienność oznacza większe prawdopodobieństwo, że ludzie poznają fakty na temat AIDS, malarii i innych chorób zakaźnych. Dwie trzecie osób niepiśmiennych to kobiety i dziewczęta, które często są obarczone opieką nad chorymi członkami rodziny. Analfabetyzm powoduje, że mają one mniejszą wiedzę na temat profilaktyki i usług wsparcia medycznego oraz na temat stosowania ratujących życie leków i innych metod leczenia.
Aby zwiększyć umiejętności czytania i pisania konieczne będą właściwie zdefiniowane polityki i wzrost inwestycji. Alfabetyzacja jest niezbędna do osiągnięcia Milenijnych Celów Rozwoju odnoszących się do zdrowia matek oraz walki z HIV i malarią, jak również do odniesienia się do niektórych najważniejszych problemów zdrowia publicznego na świecie. W Międzynarodowym Dniu Alfabetyzacji, wszyscy razem – rządy państw, rodzina ONZ, donorzy i społeczeństwo obywatelskie - przełóżmy te zobowiązania na bardziej energiczne działania. Piśmienność wszystkich ludzi na świecie przyniesie korzyść nam wszystkim.