To legendarne zdanie rozpoczynające Powszechną Deklarację Praw Człowieka jest dziś tak samo ważne, jak w momencie jej uchwalenia, które miało miejsce 75 lat temu.
Powszechna Deklaracja stanowi swoisty drogowskaz, dzięki któremu można położyć kres wojnom, zażegnać podziały i przyczynić się do życia w pokoju i godności wszystkich ludzi.
Jednak dzisiejszy świat się pogubił. Wybuchają konflikty, rośnie ubóstwo i głód, pogłębiają się nierówności. Kryzys klimatyczny jest kryzysem praw człowieka, który najbardziej uderza w najsłabszych.
Rośnie autorytaryzm.
Coraz mniej jest przestrzeni do działań obywatelskich, a media atakowane są ze wszystkich stron.
Równość płci pozostaje odległym marzeniem, a prawa reprodukcyjne kobiet są ograniczane.
Dziś bardziej niż kiedykolwiek ważne jest promowanie i poszanowanie wszystkich praw człowieka: społecznych, kulturowych, gospodarczych, obywatelskich i politycznych, które chronią nas wszystkich.
Powszechna Deklaracja jest drogowskazem do wypracowania wspólnych wartości i koncepcji, które mogą pomóc w rozwiązaniu napięć oraz zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilności, których tak bardzo potrzebuje dzisiejszy świat.
Ponieważ pracujemy nad dostosowaniem i zwiększeniem skuteczności globalnych ram w XXI wieku, prawa człowieka powinny zajmować szczególne i centralne miejsce w tym planie.
Wzywam państwa członkowskie, aby wykorzystały tę 75. rocznicę i przyszłoroczny Szczyt dotyczący Przyszłości do wzmocnienia swojego zaangażowania w ponadczasowe wartości zawarte w Powszechnej Deklaracji.
W Dniu Praw Człowieka wzywam ludzi na całym świecie do propagowania i przestrzegania praw człowieka, każdego dnia, wobec wszystkich i wszędzie.
***