Coraz bardziej pogłębia się problem głodu i ubóstwa, co stanowi naruszenie praw ekonomicznych i społecznych setek milionów ludzi.
Zmniejsza się przestrzeń do wolności obywatelskiej.
W niemal każdym regionie świata zagrożona jest wolność mediów i bezpieczeństwo dziennikarzy.
Maleje zaufanie do instytucji zwłaszcza wśród młodych ludzi.
Pandemia COVID-19 przyczyniła się do zwiększenia liczby przypadków przemocy wobec kobiet i dziewcząt.
Rozprzestrzenia się rasizm, nietolerancja i dyskryminacja.
Nowe wyzwania w zakresie praw człowieka wynikają z trójstronnego kryzysu globalnego, jakim są zmiany klimatyczne, zanik różnorodności biologicznej i zanieczyszczanie środowiska.
Tymczasem dopiero teraz zaczynamy zdawać sobie sprawę z zagrożenia, jakie dla praw człowieka stanowią niektóre spośród nowych technologii.
Obecne trudne czasy wymagają ponownego podjęcia naszego zobowiązania do przestrzegania wszystkich praw człowieka: obywatelskich, kulturowych, gospodarczych, politycznych i społecznych.
Wezwanie do działania, które ogłosiłem w 2020 roku, nadaje kluczową rolę prawom człowieka, które stanowią punkt wyjścia dla wyzwań przed którymi stoimy.
Ten punkt widzenia znalazł potwierdzenie w moim raporcie dotyczącym „Naszej Wspólnej Agendy”, który wzywa do ponownego zawarcia umowy na rzecz społeczeństwa, której fundamentem są prawa człowieka.
Przypadająca w przyszłym roku 75. rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka powinna stanowić dla nas okazję do działania.
Wzywam państwa członkowskie, społeczeństwo obywatelskie, sektor prywatny i wszystkich ludzi do postawienia praw człowieka w centrum działań mających na celu powstrzymanie obecnych destrukcyjnych trendów.
Prawa człowieka są podstawą ludzkiej godności i fundamentem pokojowych, otwartych, sprawiedliwych, równych i dobrze prosperujących społeczeństw.
Są one siłą jednoczącą społeczeństwa i hasłem do działania.
Odzwierciedlają one najbardziej fundamentalną wartość, która nas łączy – nasze wspólne człowieczeństwo.