Mówi się często, że kobiety podtrzymują połowę nieba. Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Wiedzy o Zagrożeniu Minami i Pomocy przy Rozminowywaniu skupiają się wokół roli kobiet w ochronie Ziemi.
Na całym świecie kobiety pełnią kluczową rolę w operacjach usuwania min przeciwpiechotnych i ograniczania tragicznych skutków wybuchów. Uczą ludzi jak żyć bezpiecznie na niebezpiecznych terenach, pomagają ofiarom, oczyszczają zaminowane obszary i rozbrajają niewybuchy.
To kobiety i dziewczęta są najbardziej obciążone skutkami wybuchów min przeciwpiechotnych. Dlatego też potrzebują one właściwej edukacji związanej z zagrożeniami. Śmierć bądź okaleczenie członka rodziny stanowi większe wyzwanie dla kobiet. Właśnie dlatego Organizacja Narodów Zjednoczonych podczas akcji usuwania min uważnie wsłuchuje się w opinie kobiet, realizuje ich pomysły i umożliwia im szeroki udział w międzynarodowej kampanii rozminowywania.
Kobiety są siłą napędową działań prowadzących do rozminowania terenu, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa, odbudowa społeczności, odzyskanie ziemi i wyeliminowanie poczucia ciągłego zagrożenia niewybuchami wojennymi. Dzięki kobietom ta praca przynosi jeszcze większe korzyści, gdyż dzieci mogą powrócić do szkół, ożywiona działalność gospodarcza poprawia warunki życia, a wiele istnień ludzkich zostaje uratowanych.
Kobiety powinny obejmować więcej wyższych stanowisk w operacjach przeciwminowych. Rządy powinny zadbać o to, by kwestie płci były uwzględniane w programach rozminowywania terenu oraz działaniach wynikających z Konwencji o Zakazie Min Przeciwpiechotnych.
Minęło piętnaście lat od wejścia w życie tej Konwencji. Dotychczas obowiązuje ona w 161 państwach. Wzywam pozostałe kraje do jej podpisania. Weźmy przykład z szybkiego tempa przyjmowania przez kolejne państwa Konwencji o Zakazie Bomb Kasetowych, Konwencji o Zakazie lub Ograniczeniu Użycia Pewnych Rodzajów Broni Konwencjonalnych i innych międzynarodowych instrumentów, których zadaniem jest wyeliminowanie zagrożenia związanego z niewybuchami.
Organizacja Narodów Zjednoczonych może być dumna z pomocy udzielanej milionom osobom w krajach, w których znajdują się miny. W Międzynarodowym Dniu Wiedzy o Zagrożeniu Minami i Pomocy przy Rozminowywaniu zobowiążmy się do mobilizacji środków i wszystkie chętne strony, by uwolnić naszą planetę od niewybuchów.