„Doświadczenia przeżytych tragedii w walce z dyskryminacją”
Każdego dnia miliony ludzi na całym świecie doświadcza przejawów nienawiści, niesprawiedliwości i upokarzającego traktowania ze względu na kolor skóry, pochodzenie, narodowości, przynależności etnicznej lub z powodu innych, jakoby rasowych, cech. Taka dyskryminacja leży u podstaw ucisku, ubóstwa, niewolnictwa, ludobójstwa i wojen.
Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową jest okazją do złożenia ponownego zobowiązania do budowy sprawiedliwego i równego świata, gdzie ksenofobia i bigoteria znikną z powierzchni ziemi. Musimy przyswoić lekcje, których uczy nas historia i zrozumieć, że dyskryminacja rasowa prowadzi do katastrofalnych skutków. Musimy zachować pamięć o tragicznych wydarzeniach historycznych i wykorzystać naszą wiedzę, by wykorzenić uprzedzenia oraz do nauczania tolerancji, niedyskryminacji i szacunku dla różnorodności wszędzie na świecie.
W tym roku obchodzimy pięćdziesięciolecie Międzynarodowej Konwencji w Sprawie Likwidacji Wszelkich Form Dyskryminacji Rasowej oraz ogłosiliśmy obchody Międzynarodowej Dekady Ludności Pochodzenia Afrykańskiego. Ostatnie pięćdziesiąt lat przyniosło postęp w walce z rasizmem i dyskryminacją rasową. Skończyła się era kolonializmu i apartheidu, a rozpoczął się światowy ruch na rzecz równości dla wszystkich ludzi. Jednakże, zarówno wydarzenia historyczne, jak i współczesne pokazują, że dyskryminacja rasowa w dalszym ciągu stanowi wraźne zagrożenie dla ludzi w wielu regionach świata.
Trwały pokój można zbudować tylko przy założeniu, że wszyscy ludzie mają równe prawa i zapewnioną godność – bez względu na pochodzenie etniczne, płeć, wyznawaną religię czy status społeczny. Wzywam wszystkie państwa do ratyfikowania Międzynarodowej Konwencji w Sprawie Likwidacji Wszelkich Form Dyskryminacji Rasowej, do promowania wierności historycznej, prowadzenia stanowczej polityki i wdrożenia prawa, które zapobiegnie wszelkim formom dyskryminacji, zgodnie z zapisami Konwencji.