Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ przypada w 70. rocznicę powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych, stwarzając szansę na uhonorowanie nieocenionego wkładu błękitnych hełmów w dumną historię ONZ. Działania misji pokojowych ONZ są urzeczywistnieniem celu Karty Narodów Zjednoczonych, jakim jest „zjednoczenie swych sił dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa”. Błękitne hełmy stały się ikoną Organizacji, a ich długoletnia praca i poświęcenie - symbolem nadziei dla milionów ludzi żyjących na terenach spustoszonych wojną.
Państwa kierujące swoje kontyngenty do służby w misjach pokojowych ONZ - zarówno te duże, jak i mniejsze; rozwinięte, jak i rozwijające się – podejmują wspólne ryzyko i dają szansę na lepsze życie milionom ludzi. Chciałbym wyrazić uznanie dla ponad 107 tysięcy żołnierzy i policjantów ze 122 krajów, służących obecnie w 16 misjach pokojowych.
W swojej 70-letniej historii Organizacja Narodów Zjednoczonych przeprowadziła 71 operacji pokojowych. Służyło w nich ponad milion peacekeeperów, pomagając państwom odzyskać niepodległość, wspomagając historyczne wybory, chroniąc ludność cywilną, rozbrajając setki tysięcy byłych bojowników, ustanawiając rządy prawa, promując prawa człowieka oraz tworząc warunki uchodźcom i osobom wysiedlonym do powrotu do domu. Cały świat powinien być dumny z tych osiągnięć.
Obecnie misje pokojowe ONZ zmieniają się i dostosowują swoje działania, by sprostać wyzwaniom w dobie nowych globalnych zagrożeń, w tym tych asymetrycznych. Nasze misje pokojowe przechodzą modernizację, wprowadzamy nowe technologie, zwiększamy listę państw uczestniczących w misjach i umacniamy współpracę z organizacjami regionalnymi.
Jednocześnie nasze potrzeby znacznie przewyższają dostępne środki. Potrzebujemy więcej funduszy, lepszego szkolenia i sprzętu. Mandaty udzielane naszym misjom są coraz bardziej złożone, podczas gdy od żołnierzy i policjantów wymaga się zachowania najwyższych standardów postępowania. Ważne jest, aby państwa rozwinięte ponownie przejęły swoją historyczną rolę i wysyłały własne siły mundurowe na misje pokojowe. Potrzebujemy także mocniejszego wsparcia politycznego ze strony państw członkowskich, które odpowiadają za autoryzację, finansowanie i wspomaganie naszych misji personelem wojskowym i policyjnym.
Aby zbadać jak najlepiej sprostać tym wyzwaniom, powołałem Niezależny Panel Wysokiego Szczebla, by ocenił obecny stan operacji pokojowych ONZ – w tym misji pokojowych i specjalnych misji politycznych. Panel zajmie się także nadchodzącymi zagrożeniami w niedalekiej przyszłości. Będzie to najważniejszy przegląd od 2000 roku. Ze swojej strony uważnie zapoznam się z tym kompleksowym raportem i rekomendacjami.
W dniu dzisiejszym oddajmy hołd pamięci tym, którzy stracili swoje życie dla sprawy pokoju na świecie. Uhonorujmy także wszystkie kobiety i wszystkich mężczyzn, którzy kontynuują ich dziedzictwo na misjach pokojowych w różnych zakątkach świata. Ponad 3,300 peacekeeperów zginęło pełniąc służbę pod błękitną flagą, w tym 126 osób w ubiegłym roku. Ryzyko utraty życia jest coraz większe, bowiem misje pokojowe są celem improwizowanych ładunków wybuchowych oraz skomplikowanych ataków terrorystycznych.
Świętując siedemdziesiątą rocznicę powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych, wzywam do zrobienia wszystkiego co w naszej mocy, by zapewnić skuteczność temu sztandarowemu działaniu ONZ, jakim są misje pokojowe.