Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ jest okazją do złożenia hołdu 120 tysiącom uczestników 17 misji pokojowych, którzy służą w najbardziej niestabilnych i niebezpiecznych miejscach na świecie.
To także Dzień żałoby po stracie tych, którzy stracili życie w trakcie służby. W 2011 roku zginęło 112 mężczyzn i kobiet, oddając życie w imię pokoju. W pierwszych miesiącach tego roku kolejne 27 osób poległo służąc Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Dziś oddajemy hołd pamięci ponad 2900 uczestnikom misji pokojowych, którzy na przestrzeni lat stracili życie podczas pełnienia obowiązków. Zobowiązujemy się do kontynuowania ich pracy, dążąc do stabilizacji w krajach zniszczonych wojną.
Tragicznie zmarli uczestnicy misji pokojowych pochodzili z wielu krajów wspierających misje pokojowe swoimi oddziałami wojskowymi. To wymowny dowód na istnienie globalnego partnerstwa stanowiącego fundament misji pokojowych ONZ.
Obecnie 116 państw członkowskich wspomaga nasze operacje wojskowym i policyjnym personelem. Ta imponująca liczba odzwierciedla rosnące przekonanie o wartości misji pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych, jako narzędzia zbiorowego bezpieczeństwa. Nasza nowa misja obserwacyjna w Syrii jest przykładem na to, że w sytuacjach nagłych wyzwań społeczność międzynarodowa zwraca się do Narodów Zjednoczonych w poszukiwaniu rozwiązań. Misja działa w trudnych warunkach, lecz odważnie pomaga stronom, począwszy od Rządu Syrii, wywiązywać się z podjętych zobowiązań, takich jak zaprzestanie przemocy, w wyniku której zginęło już tysiące ludzi. W ramach szerokich działań ONZ wyznaczono Wspólnego Specjalnego Wysłannika, który dąży do zakończenia przemocy i szukania politycznych rozwiązań kryzysu syryjskiego.
Ostatecznym celem każdej misji pokojowej ONZ jest doprowadzenie do momentu, w którym nie byłaby ona dalej potrzebna. Zanim osiągniemy ten cel czynimy wszelkie starania, by misje pokojowe były jak najbardziej efektywne i skuteczne.
Jestem głęboko wdzięczny za udział każdego oddziału wojskowego i policyjnego, jak również za wsparcia finansowe i materialne, które umożliwiają działanie misji pokojowych. Dziękuję również wszystkim państwom udzielającym wsparcia i przywództwa politycznego. W szczególności to członkowie Rady Bezpieczeństwa przewodzą i wzmacniają naszą pracę poprzez przyznawanie mandatów nowym misjom oraz zwiększając już te istniejące, zgodnie z potrzebami chwili.
Coraz większą rolę odgrywają organizacje regionalne. Unia Afrykańska i Organizacja Narodów Zjednoczonych blisko współpracują ze sobą w Darfurze i Somalii, szukając rozwiązania dla zagrożenia ze strony rebelianckiej Armii Bożego Oporu. Takie partnerskie działania nadają misjom pokojowym ONZ elastyczności, która jest niezbędna do skutecznego rozwiązywania różnych wyzwań stojących przed międzynarodowym pokojem i bezpieczeństwem.
W Międzynarodowym Dniu Uczestników Misji Pokojowych ONZ pamiętajmy o poświęceniu ludzi, którzy służyli w misjach pokojowych. Złóżmy zobowiązanie do wzmocnienia światowego partnerstwa sprawiającego, że błękitne hełmy są promykiem nadziei dla milionów ludzi na całym świecie.