Tragiczne wydarzenia, które w tym roku dotknęły uczestników misji pokojowych ONZ, są wstrząsającym przypomnieniem o ryzyku, jakie towarzyszy tak ważnej pracy na rzecz pokoju. Obchodząc Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, składamy hołd ponad 120 tysiącom żołnierzy, policjantów oraz pracowników cywilnych, którzy służą na całym świecie pod błękitną flagą ONZ. Pamiętajmy również o tych, którzy w imię pokoju stracili życie.
W ciągu ostatnich kilku miesięcy ONZ dotknęła seria tragicznych zdarzeń. Na początku kwietnia podczas ataku na kompleks budynków ONZ w Afganistanie zamordowano siedmioro naszych pracowników. Zaledwie kilka dni później rozbił się samolot służący operacji pokojowej ONZ w Demokratycznej Republice Konga. Zginęły 32 osoby, w tym wielu pracowników ONZ. Do innych tragicznych wydarzeń dochodziło na całym świecie. W niezwykle bolesnym dla nas wszystkich ubiegłym roku w wyniku katastrof naturalnych, przemocy, nieszczęśliwych wypadków i chorób śmierć poniosło 173 uczestników misji pokojowych. Tylko podczas straszliwego trzęsienia ziemi na Haiti w styczniu zginęło ponad 100 osób.
Pamiętając o najwyższej ofierze złożonej przez naszych pracowników, pamiętamy również o ich dokonaniach. Wspierali referendum w Południowym Sudanie, pomagali rozwiązać powyborczy kryzys na Wybrzeżu Kości Słoniowej, na Timorze Wschodnim przeprowadzali szkolenia, budowali potencjał i rozwój instytucjonalny tamtejszej policji, patrolowali wzgórza południowego Libanu. Błękitne hełmy reprezentują to, co najlepsze w ONZ: przywracanie stabilizacji, wspieranie idei pojednania oraz pielęgnowanie nadziei na lepszą przyszłość.
Ich zaangażowanie jest wyrazem naszego wspólnego przekonania, że ludzie, którzy przeżyli wojnę, nie powinni dalej cierpieć z powodu braku poczucia bezpieczeństwa, niesprawiedliwości i strachu. Tylko poprzez usunięcie tych niesprzyjających warunków możemy położyć podwaliny pod trwały pokój.
Myślą przewodnią tegorocznego Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych jest praworządność, tak istotna dla utrzymania pokoju na świecie. Praworządność wymaga wzmocnienia zaufania do policji, systemu sprawiedliwości i służb więziennych. Dlatego też ONZ szkoli policję, aby nigdy nie nadużywała władzy, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie sądownictwa, by służyło prawu oraz domaga się humanitarnych warunków dla przetrzymywanych.
W Międzynarodowym Dniu Uczestników Misji Pokojowych, skupieni na praworządności, dziękujemy krajom, których oddziały wojskowe, policja oraz personel cywilny biorą udział w naszych operacjach. Oddajemy hołd tym, którzy służą Organizacji Narodów Zjednoczonych z pełnym oddaniem i zaangażowaniem.
Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych
Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ
29 maja 2011 r.
Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ
29 maja 2011 r.
2011-05-25