W XXI wieku budowanie tolerancji i zrozumienia jest kwestią fundamentalną dla naszego współistnienia. Świat ulega rosnącej globalizacji, jednocześnie społeczeństwa stają się coraz bardziej zróżnicowane.
Jednakże tolerancja ciągle wystawiana jest na próbę. W trudnych czasach ze względu na sytuację ekonomiczną i społeczną, niektórzy wykorzystują lęki i podkreślają istniejące różnice między społecznościami. W ten sposób podsycana jest nienawiść do mniejszości, imigrantów czy innych grup społecznych. Aby przeciwstawić się rosnącej ignorancji, ekstremizmom oraz polityce opartej na nienawiści, umiarkowana większość ludzi musi głośno domagać się przestrzegania wspólnych wartości oraz przeciwstawiać się wszelkim formom dyskryminacji.
Trzeba dążyć do czegoś więcej niż tylko do pokojowego współistnienia. Prawdziwa tolerancja wymaga swobodnego przepływu idei, jakościowej edukacji dostępnej dla wszystkich ludzi, przestrzegania praw człowieka oraz poszanowania innych kultur. To ułatwia wzajemne zrozumienie. Wartości te są zawarte w Powszechnej Deklaracji o Różnorodności Kulturowej opracowanej przez UNESCO - powinniśmy z niej czerpać siłę i przewodnictwo.
Tolerancja jest niezbędnym warunkiem istnienia pokoju na świecie. Stanowi również siłę napędzającą kreatywność i innowację. W coraz to bardziej powiązanym świecie, tolerancja jest potrzebna do harmonijnej koegzystencji, ułatwiającej podejmowanie naglących wyzwań i budowania lepszej przyszłości.