Nadszedł czas, w którym stary świat zmienia się powoli choć nieodwracalnie, a kontury nowego świata dopiero zaczynają nabierać kształtów. Tradycyjne instytucje muszą stawiać czoła dużym wyzwaniom. Budżety coraz bardziej się kurczą, a rodziny żyją w coraz większym napięciu. Wszystkie te zmiany i zawirowania powodują ogromny niepokój.
W czasach zmian musimy pozostać wiernymi idei i zasadom, które stanowią sedno Karty Narodów Zjednoczonych i Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Wśród tych podstawowych wartości znajduje się tolerancja. Bycie tolerancyjnym w praktyce jest niezwykle istotne i powinno oznaczać coś więcej niż tylko pokojowe współistnienie. Tolerancja oznacza wzajemne zrozumienie, które jest aktywnie wspierane przez dialog i konstruktywne kontakty z innymi ludźmi.
Jest to szczególnie ważne w zwalczaniu dyskryminacji, która jest powodem tak wielu podziałów, zniszczeń, a nawet śmierci. Wszyscy mamy obowiązek chronić osoby szczególnie narażone na dyskryminację ze względu na rasę, religię, narodowość, język, płeć, orientację seksualną lub z innych powodów. Praktykowanie tolerancji może służyć jako swoiste antidotum na uprzedzenia i nienawiść.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) odgrywa szczególną rolę w propagowaniu tolerancji poprzez promowanie dobrej jakościowo edukacji dla wszystkich dziewcząt i chłopców; rozwijanie wolnych mediów i Internetu; oraz poprzez ochronę dziedzictwa kulturowego i wspieranie poszanowania dla różnorodności kulturowej.
Ponieważ przyszło nam się zmierzyć ze złożonymi i globalnymi wyzwaniami naszych czasów, Organizacja Narodów Zjednoczonych będzie nadal działać na rzecz wzajemnego zrozumienia między narodami i państwami, co stanowi podwaliny naszego wzajemnie połączonego świata. Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji pamiętajmy, że każdego dnia każdy z nas powinien praktykować tolerancję, począwszy od siebie.