W dzisiejszym świecie żyjemy w poczuciu niepewności i doświadczamy wiele obaw. Liczne kryzysy i klęski żywiołowe mają wpływ nawet na najlepiej rozwinięte kraje i całe społeczeństwa. Obchodzony co roku Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości jest okazją do zwrócenia uwagi na to, w jaki sposób spółdzielczość może przyczynić się do zapobiegania i łagodzenia ich skutków.
W czasach trwających finansowych i ekonomicznych zawirowań spółdzielczość udowodniła swoją siłę i odporność na kryzysy. Działa z korzyścią dla swoich członków, osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach spółdzielczych oraz swoich klientów.
Po wystąpieniu katastrof naturalnych, takich jak trzęsienie ziemi, tsunami czy powodzie, ruch spółdzielczy wielokrotnie wykazał swoją zdolność do mobilizacji solidarności międzyludzkiej na rzecz odbudowy całych regionów. Spółdzielnie rolnicze wzmacniają produktywność pracy swoich członków ułatwiając im dostęp do rynków, kredytów, ubezpieczenia i zaplecza technologicznego. Spółdzielnie socjalne mogą zapewnić bezpieczeństwo zatrudnienia w dobie zanikającej lub minimalnej opieki społecznej. Wykazują one także spory potencjał wspierający młodych ludzi i łagodzący skutki kryzysu związanego z brakiem pracy dla nich.
W tegorocznym Międzynarodowym Dniu Spółdzielczości wzywam rządy państw do wprowadzania polityk wspierających i wzmacniających spółdzielnie, tak by mogły one w pełni przyczynić się do rozwoju inkluzywnego i zrównoważonego społeczeństwa.
Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ 6 lipca 2012 r.
2013-07-04