Różnorodność biologiczna oraz związane z nią ekosystemy są fundamentami zarówno życia na Ziemi, jak i dobrobytu ludzi. Chronienie różnorodności biologicznej oraz zapobieganie jej utracie jest kluczową inwestycją w naszą wspólną przyszłość.
Różnorodność biologiczna jest ważnym zagadnieniem ujętym przekrojowo w Agendzie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030. Piętnasty Cel wyraźnie podkreśla wagę zahamowania utraty różnorodności biologicznej, zaś pozostałe Cele wskazują jej rolę w eliminacji ubóstwa, zapewnieniu pożywienia i słodkiej wody oraz poprawie życia w miastach. Zasadnicze znaczenie ma uwzględnienie różnorodności biologicznej we wszystkich działaniach, a także zmiana sposobu, w jaki społeczeństwa postrzegają ją i zarządzają nią.
Mimo wielu zobowiązań, utrata różnorodności biologicznej na całym świecie postępuje coraz szybciej. Tylko piętnaście procent państw jest na dobrej drodze, by zrealizować cele z Aichi do 2020 roku. Co więcej, spodziewany rozwój sektorów powiązanych i wpływających na stan różnorodności biologicznej – jak rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo i akwakultura – będzie stanowić wyzwanie dla zahamowania jej utraty w nadchodzących dekadach.
Odwrócenie bieżących trendów wymaga działań ze strony wszystkich sektorów i podmiotów, począwszy od państw członkowskich ONZ i agend Organizacji, skończywszy na społeczeństwie obywatelskim, środowisku akademickim i biznesie. Potrzebujemy lepszych prac badawczych, musimy działać w przeświadczeniu, że różnorodność biologiczna jest nierozerwalnie powiązana z realizacją celów społecznych i ekonomicznych.
Odpowiedzialne wykorzystanie dóbr naturalnych jest kluczowe dla zrównoważonego rozwoju. Uwzględnienie różnorodności biologicznej we wszystkich działaniach zapewni, że rozwój dokonywał się będzie z jednoczesnym chronieniem środowiska.
W Międzynarodowym Dniu Różnorodności Biologicznej nawołuję wszystkie rządy państw i wszystkie podmioty, by chronili i zarządzali w sposób zrównoważony bogactwem, jakim jest różnorodność życia na Ziemi, zarówno dla obecnego, jak i przyszłych pokoleń. Zachowanie różnorodności biologicznej jest zasadniczą częścią współdzielenia odpowiedzialności za siebie nawzajem i planetę, która żywi nas wszystkich.