Korupcja dotyka wszystkie kraje, osłabia postęp społeczny i jest przyczyną nierówności i niesprawiedliwości społecznej.
W sytuacji gdy pilnie potrzebne fundusze na rozwój są rozkradane przez skorumpowane osoby i instytucje, biedni i bezbronni ludzie zostają pozbawieni możliwości edukacyjnych, opieki zdrowotnej i innych podstawowych usług.
Korupcja może doprowadzić do marginalizowania osób biednych, jednak nie będą one znosiły tego w milczeniu. W poprzednich latach, jak również podczas tegorocznych wydarzeń w całym świecie arabskim, zwykli ludzie połączyli swoje głosy potępiając korupcję i naciskając rządy, aby zwalczyły tą zagrażającą demokracji przestępczość. Ich protesty doprowadziły do takich zmian na arenie międzynarodowej, jakich mogliśmy zaledwie sobie wyobrazić jeszcze kilka miesięcy wcześniej.
Każdy z nas ma obowiązek podjąć działania przeciwko istniejącemu rakowi korupcji.
Organizacja Narodów Zjednoczonych pomaga krajom zwalczać korupcję w ramach szerokiej kampanii na rzecz wzmacniania demokracji i dobrego zarządzania.
Konwencja NZ Przeciwko Korupcji jest potężnym narzędziem w tej walce. Wzywam wszystkie rządy, które jeszcze nie ratyfikowały tej Konwencji, aby uczyniły to niezwłocznie. Wzywam również rządy, aby włączyły działania antykorupcyjne we wszystkie krajowe programy wspierające zrównoważony rozwój.
Sektor prywatny również odnosi ogromne korzyści wynikające ze skutecznego działania antykorupcyjnego. Korupcja wypacza rynki, zwiększa koszty dla przedsiębiorstw, a w ostatecznym rozrachunku uderza w konsumentów. Poprzez inicjatywy antykorupcyjne, jak również działalność w ramach inicjatywy ONZ „Global Compact”, firmy mogą sprawić, aby globalna ekonomia była bardziej przejrzysta.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Korupcji zobowiążmy się do zniszczenia korupcji i piętnowania tych, którzy ją praktykują - stwórzmy kulturę etycznego postępowania.