Każdego roku podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pokoju, Organizacja Narodów Zjednoczonych wzywa walczące strony do przestrzegania 24-godzinnego zawieszenia broni. Dzień bez walki jest symbolem i ważnym przypomnieniem, że konflikty mogą i muszą dobiec końca.
Pokój to coś więcej niż odłożenie broni na bok. Pokój to budowanie globalnego społeczeństwa, w którym ludzie żyją wolni od ubóstwa i wspólnie czerpią korzyści z osiągnięć. Pokój to wspólny rozwój i wzajemne wspieranie się w jednej światowej rodzinie.
Motyw przewodni tegorocznego Międzynarodowego Dnia Pokoju podkreśla znaczenie siedemnastu Celów Zrównoważonego Rozwoju, które są cegiełkami w budowie pokoju na świecie. Konflikty często rozpoczynają się, gdy ludzie rywalizują o ograniczone zasoby. Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 jest naszym drogowskazem jak zapobiegać powstawaniu takich konfliktów. Musimy upewnić się, że nikt nie zostanie pominięty.
Gdy w ubiegłym roku we wrześniu 193 państwa członkowskie ONZ jednogłośnie przyjęły siedemnaście Celów Zrównoważonego Rozwoju, ich przesłanie było jasne.
Zrównoważony rozwój jest kluczowy dla trwałego pokoju. Zarówno rozwój jak i pokój zależą od przestrzegania praw człowieka. Musimy chronić naszą planetę. Tylko dzięki wspólnej pracy możemy stworzyć świat bezpiecznym domem dla przyszłych pokoleń.
Wszyscy możemy opowiedzieć się za zrównoważonym rozwojem, wspierać Agendę na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 i zawarte w niej Cele. Wszyscy możemy wymagać od naszych rządów dotrzymywania swoich obietnic, które złożono z myślą o przyszłości.
Działajmy razem, by każdy człowiek mógł żyć w godności i równości; by budować „zieloną planetę”; by zapewnić, że nikt nie zostanie pominięty.
Podczas tegorocznego Międzynarodowego Dnia Pokoju niech każdy postanowi, że zaangażuje się w budowę pokoju i będzie działać na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju.