Tego dnia, jak co roku, oddajemy hołd pamięci milionów mężczyzn, kobiet i dzieci dotkniętych przekleństwem niewolnictwa. Przypominamy sobie przyczyny, konsekwencje i nauki płynące z transatlantyckiego handlu niewolnikami, by pouczyć obecne i przyszłe pokolenia o niebezpieczeństwach płynących z rasizmu i uprzedzeń.
Temat tegorocznych obchodów to „Zwycięstwo nad niewolnictwem: Haiti i inne kraje”. Celem obchodów jest oddanie hołdu narodom walczącym z niewolnictwem na całym świecie oraz upamiętnienie 210. rocznicy odzyskania niepodległości przez Republikę Haiti, której zniewolony naród jako pierwszy na świecie wywalczył niepodległość. W tym czasie obchodzimy również 20. rocznicę powstania projektu UNESCO „Slave Route” („Droga niewolników”), który ma za zadanie przerwać milczenie wokół tematu handlu niewolnikami i jego następstwom.
W siedzibie głównej Organizacji Narodów Zjednoczonych trwają prace nad budową pomnika ofiar niewolnictwa i transatlantyckiego handlu niewolnikami. Będzie on nieustannie przypominał o odwadze niewolników, abolicjonistów i zapomnianych bohaterów, którzy przyczynili się do zniesienia niewolnictwa. Ponadto ma zwrócić uwagę na dokonania niewolników i ich potomków w społeczeństwach, w których żyli.
Mam nadzieję, że pomnik będzie także stanowił źródło inspiracji do ciągłej walki z wieloma wciąż istniejącymi formami niewolnictwa. Na całym świecie miliony ludzi padają ofiarą handlu ludźmi, są więzieni za długi, przebywają w niewoli seksualnej lub są wykorzystywani jako służba domowa, podczas gdy sprawcy tych przestępstw przeciwko prawom człowieka pozostają bezkarni.
W tym dniu pamiętajmy o minionych krzywdach i zintensyfikujmy nasze wysiłki, aby położyć kres dzisiejszym nadużyciom.