Podczas II Wojny Światowej systematycznie wyłapywano, a następnie zgładzono sześć milionów Żydów. Naziści mordowali również Sintów i Romów, więźniów politycznych, homoseksualistów, osoby niepełnosprawne, Świadków Jehowy i sowieckich jeńców wojennych.
Holokaust był zbrodnią o kolosalnym wymiarze. Nikt nie może zaprzeczyć dowodom potwierdzającym, że miał on miejsce. Co roku, poprzez upamiętnienie ofiar i uhonorowanie ocalałych za ich odwagę, osób pomagających Żydom i ich wyzwolicieli, odnawiamy naszą determinację, by nie dopuścić do takich potworności. Odrzucamy przekonania pełne nienawiści i przyzwolenie na takie przerażające czyny.
Organizacja Narodów Zjednoczonych powstała w odpowiedzi na Holokaust i okrucieństwa II Wojny Światowej. Ma ona przywrócić wiarę w godność i wartość każdego człowieka oraz stać na straży przestrzegania prawa wszystkich ludzi do równości i życia wolnego od dyskryminacji.
Również w dzisiejszych czasach te zasady mają podstawowe znaczenie. Na całym świecie miliony ludzi uciekające przed wojną, prześladowaniami i nędzą są atakowane i cierpią z powodu dyskryminacji. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o przeszłości i udzielić pomocy tym, którzy jej potrzebują.
Program “Holokaust i Narody Zjednoczone” od ponad dziesięciu lat edukuje młodych ludzi. Wiele osób, w tym ci którzy przeżyli Holokaust, dzielą się swoimi doświadczeniami i mają swój ogromny wkład w podnoszeniu naszej świadomości na temat Holokaustu.
Pamięć o Holokauście to wstrząsające ostrzeżenie przed tym, do czego prowadzi zapominanie o naszym wspólnym człowieczeństwie. W Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu wzywam do odrzucenia politycznych i religijnych ideologii, które stawiają człowieka przeciwko człowiekowi. Wszyscy wypowiedzmy się przeciwko antysemityzmowi oraz atakom na religijne, etniczne czy inne grupy. Stwórzmy świat, w którym szanuje się godność ludzką i celebruje różnorodność, świat w którym wszyscy żyją w trwałym pokoju.