Szybkie starzenie się populacji oraz stały wzrost długości życia ludzi na całym świecie świadczą o jednej z największych społecznych, ekonomicznych i politycznych przemian naszych czasów. Zmiany demograficzne dotkną wszystkie społeczności, rodziny, a także każdego człowieka. Zmuszają nas do ponownego przemyślenia, jak ma wyglądać życie człowieka, jego praca i długoletnia nauka. Musimy także rozważyć, w jaki sposób powinny funkcjonować społeczeństwa.
Pracując nad przygotowaniem programu Narodów Zjednoczonych dotyczącego rozwoju świata po roku 2015, musimy wypracować nowe wytyczne, które będą obejmować kwestie z zakresu starzenia się społeczeństwa, zmian społecznych i gospodarczych oraz ochrony praw człowieka osób starszych. Wszyscy – zarówno pojedyncze osoby, jak i zbiorowości ludzi – jesteśmy odpowiedzialni za uczestnictwo osób starszych w życiu społeczeństwa. Będzie to możliwe m.in. poprzez dostosowanie środków transportu do potrzeb osób starszych czy zapewnienie warunków do udziału w życiu wspólnot, dostępu do właściwej opieki medycznej i usług socjalnych oraz odpowiedniego systemu pomocy społecznej.
W tym roku obchodzimy 10. rocznicę przyjęcia madryckiego Międzynarodowego Planu Działań w Kwestii Starzenia. Wraz ze wzrostem liczby ludzi starszych, wizja przedstawiona w madryckim Planie i dotycząca zbudowania społeczeństwa dla ludzi w każdym wieku ma jeszcze większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej.
Długowieczność wiąże się z osiągnięciami w dziedzinie zdrowia publicznego, a nie społecznej czy gospodarczej. W Międzynarodowym Dniu Osób Starszych zobowiążmy się do zapewnienia im godnego życia oraz do zwiększenia ich jakże ważnego uczestnictwa w społeczeństwie, abyśmy wszyscy mogli skorzystać wiedzy i umiejętności ludzi starszych.
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych
Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ
1 października 2012 r.
2012-10-01