W przyszłym roku będziemy obchodzili dziesiątą rocznicę przyjęcia madryckiego Międzynarodowego Planu Działań w Kwestii Starzenia. Tematem tegorocznego Międzynarodowego Dnia Osób Starszych jest: "Madryt Plus 10: coraz więcej możliwości i wyzwań związanych z globalnym starzeniem się". Podkreśla on ogromne znaczenie nadchodzących wydarzeń. W tym roku obchodzimy również dwudziestą rocznicę przyjętych przez Narody Zjednoczone zasad na rzecz osób starszych. Te podstawowe zasady - niezależność, uczestnictwo, opieka, samorealizacja i godność – jednocześnie chronią prawa człowieka osób starszych, jak również są dla nas celami, do których dążymy.
Prawie dwie trzecie osób starszych mieszka w krajach rozwijających się. Jednak osoby starsze są nadal w dużym stopniu wykluczane z globalnych, regionalnych i krajowych programów rozwoju. W czasie, gdy społeczność międzynarodowa przygotowuje się do podsumowania i opracowania przyszłościowego programu działań dotyczącego zrównoważonego rozwoju, ważne jest, żeby potrzeby i wkład osób starszych były w znacznej mierze w nim ujęte. Osoby starsze tryskają energią i mają olbrzymi wkład w rozwój oraz stabilność swoich społeczeństw. Dlatego też należy zrobić wszystko, aby wykorzystać ich potencjał.
W ciągu ostatniej dekady nastąpił postęp w opracowywaniu krajowych planów działań związanych z osobami starszymi, które dotyczyły między innymi programu emerytalnego niepartycypacyjnego w niektórych krajach rozwijających się. Jednak dyskryminacja i wykluczenie społeczne nadal dotykają osoby starsze. Kwestie te są priorytetem dla niedawno powstałej grupy roboczej ds. starzenia się przy Zgromadzeniu Ogólnym NZ.
Wspominając olbrzymie globalne osiągnięcia na rzecz osób starszych, pozwólmy, aby Madrycki plan działania został w pełni zrealizowany. W obecnej sytuacji finansowej musimy bacznie uważać, żeby świadczenia dla osób starszych, długoterminowa opieka oraz dostęp do służby zdrowia, nie były ograniczone. Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych wzywam wszystkie rządy i społeczności na świecie, aby zapewniły większe możliwości swoim starzejącym się społecznościom.