25 lat temu jedno z największych wyzwań dla ludzkości – kurczenie się warstwy ozonowej, chroniącej życie na ziemi przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym – doprowadziło do zawarcia porozumienia, które jest prawdopodobnie najlepszym przykładem globalnej współpracy na rzecz środowiska. Najważniejsze cele zawarte w Protokole Montrealskim nt. Substancji Zubożających Warstwę Ozonową są skutecznie realizowane. Protokół stanowi inspirację i jest dobrym przykładem, jak można rozwiązywać wyzwania globalne oraz potraktować je jako szanse, przyczyniające się do powszechnego rozwoju.
Próbując złagodzić i przystosować się do zmian klimatu, uporać się z innymi zagrożeniami dotyczącymi środowiska oraz wdrożyć postanowienia konferencji dotyczącej zrównoważonego rozwoju Rio+20, Protokół Montrealski podkreśla korzyści z prowadzenia zintegrowanej, „zielonej” gospodarki. Jednak najważniejszą lekcją płynącą z Protokołu jest to, że działając w zakresie jednego problemu, działamy także na rzecz rozwiązania innych.
Przy światowym obniżeniu ilości zużycia gazów zubożających warstwę ozonową o 98% w produkcji przemysłowej i rolniczej, warstwa ozonowa jest teraz na dobrej drodze do odnowienia się w ciągu kolejnych pięciu dekad. Zdołano już zapobiec milionom przypadków raka skóry i zaćmy, jak również szkodliwym efektom promieniowania ultrafioletowego na środowisko. Protokół przyczynił się do wprowadzenia licznych innowacyjnych rozwiązań w przemyśle chemicznym i produkcyjnym, co zaowocowało bardziej energooszczędnymi i przyjaznymi środowisku systemami chłodzącymi.
Działania zapoczątkowane przez Protokół również przyniosły znaczące korzyści dla zmian klimatu. Wiele z gazów cieplarnianych, np. chlorofluorokarbony (CFC), używane niegdyś w produktach takich jak lakiery do włosów, zostało wycofanych z użycia. Jednakże to jeszcze nie koniec wyzwań. Władze rządowe muszą dotrzymać wszystkich swoich zobowiązań, by zapobiec kolejnym problemom. Użycie hydrofluorokarbonów – przyjaznych dla warstwy ozonowej substancji chemicznych, będącymi również ważnymi gazami cieplarnianymi – gwałtownie wzrasta, wypierając substancje zubożające warstwę ozonową.
Protokół Montrealski pokazał, że podstawowe zasady – kształtowanie polityki w oparciu o naukę, ostrożność, wspólne, lecz zróżnicowane obowiązki i sprawiedliwość pokoleniowa – mogą przynieść korzyści wszystkim krajom. Z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Warstwy Ozonowej gratuluję wszystkim, którzy realizując Protokół Montrealski, dali dobry przykład owocnej współpracy międzynarodowej. Zachęcam też władze rządowe i wszystkich partnerów, by w podobnym duchu podejmowali inne z ogromnych wyzwań naszych czasów, związanych ze środowiskiem i rozwojem. Razem możemy osiągnąć przyszłość, jaką chcemy mieć.