Potrzebujemy lasów rosnących na całej naszej planecie, by móc realizować naszą wspólną wizję budowy dobrobytu dla wszystkich ludzi i naszej planety. Ich istnienie jest konieczne dla naszej pomyślnej przyszłości i stabilności klimatu. Właśnie dlatego Zrównoważone Cele Rozwoju wzywają do działań chroniących lasy i mających przekształcić nasz świat.
W tym pierwszym roku realizacji Agendy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030, Międzynarodowy Dzień Lasów skupia się na ich roli w spieraniu systemów wodnych. Leśne zbiorniki wodne zapewniają trzy czwarte świeżej wody używanej w rolnictwie, przemyśle i w gospodarstwach domowych.
Mieszkańcy Bogoty, Durbanu, Dżakarty, Madryty, Nowego Jorku, Rio de Janeiro i innych wielkich miast polegają na obszarach zalesionych, które zapewniają wodę pitną. Chroniąc i obudowując leśne zbiorniki wodne, możemy zaoszczędzić na nowej infrastrukturze oczyszczającej wodę.
Wraz ze wzrostem światowej populacji i znacznym wzrostem zapotrzebowania na wodę, coraz bardziej pilniejsze staje się chronienie zdolności lasów do dostarczania świeżej wody. Do 2025 roku około 1.8 miliarda ludzi będzie zamieszkiwało tereny charakteryzujące się chronicznym brakiem wody, a dwie trzecie światowej populacji będzie cierpiało z powodu niedostatku wody.
Lasy odgrywają również kluczową rolę w naszych zmaganiach ze skutkami zmian klimatycznych. Tworzą one naturalne środowisko dla przechowywania zasobów i są odpowiedzialne za skuteczne wychwytywanie dwutlenku węgla. Inwestowanie w lasy jest opłacalne i należy to robić, ponieważ są one polisą ubezpieczeniową dla naszej planety.
Pomimo ogromnego znaczenia lasów, nadal są one wycinane i niszczone. Każdego roku tracimy 7 milionów hektarów naturalnych lasów, a 50 milionów hektarów zostaje spalonych.
W tym Międzynarodowym Dniu Lasów wzywam rządy państw, liderów biznesu i społeczeństwa obywatelskiego oraz inne strony do przyjęcia holistycznych polityk i praktyk chroniących lasy, do ich odbudowy i zapewnienia trwałości zdrowych lasów w trosce o przyszłość ludzkości.