Lasy to płuca naszej planety. Zajmują jedną trzecią powierzchni lądów i są domem dla 80 procent organizmów stanowiących bioróżnorodność lądową. Lasy pełnią kluczową rolę dla rozwiązania wielorakich problemów zrównoważonego rozwoju, takich jak eliminacja ubóstwa i bezpieczeństwo żywnościowe, łagodzenie i adaptacja do zmian klimatycznych oraz ograniczenie ryzyka występowania katastrof.
Szacuje się, że 1,6 miliardów ludzi polega na lasach, które dostarczają im pożywienie i opał oraz zapewniają schronienie i dochód. Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że 65 do 80 procent ludzi korzysta z leków, które pochodzą z roślin rosnących w lasach. Stanowią one podstawową formę opieki zdrowotnej.
Dla znacznej części ludzi ubogich lasy odgrywają rolę platformy bezpieczeństwa ekonomicznego. Również rozwój ekonomii w wielu krajach zależy od lasów. Na świecie produkcja i obróbka okrągłego drewna, miazga drzewna i przemysł papierniczy stanowią prawie 1 procent produktu krajowego brutto. Korzyści niepieniężne, takie jak woda, energia, schronienie i leki są dwu-trzykrotnie większe. Zlewiska w rejonach zalesionych dostarczają trzy czwarte słodkiej wody, niezbędnej dla rolnictwa, przemysłu, produkcji energii i do użytku domowego.
Obchody Międzynarodowego Dnia Lasów mają na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia lasów i drzew dla rozwoju gospodarczego i naszego dobrostanu społecznego, środowiskowego i kulturalnego. Jednak zwiększenie świadomości musi być poparte konkretnymi działaniami. Pracując nad agendą rozwoju po 2015 roku, musimy uwzględnić zasadniczą rolę lasów i zobowiązać się do współpracy na rzecz ochrony tych żywotnych ekosystemów oraz zrównoważonego zarządzania nimi.