Międzynarodowy Dzień Edukacji
Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ
24 stycznia 2019 r.
Edukacja przekształca życie ludzkie. Jak to ujęła, Posłanka Pokoju ONZ, Malala Yousafzai „jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jeden długopis mogą zmienić świat”. Natomiast Nelson Mandela słusznie powiedział o edukacji, że jest to „najpotężniejsza broń, która może zmienić świat”.
Na długo przed podjęciem służby w Organizacji Narodów Zjednoczonych czy w administracji publicznej w swoim ojczystym kraju, byłem nauczycielem. Ucząc w slumsach Lizbony zauważyłem, że edukacja jest motorem pokonywania ubóstwa oraz siłą zaprowadzania pokoju.
Dzisiaj edukacja stanowi sedno Celów Zrównoważonego Rozwoju.
Potrzebujemy edukacji do zmniejszenia nierówności i poprawy zdrowia ludzi.
Potrzebujemy edukacji do osiągnięcia równości płci i skończenia z małżeństwami dzieci.
Potrzebujemy edukacji do chronienia zasobów naszej planety.
Potrzebujemy edukacji także do walki z mową nienawiści, ksenofobią i nietolerancją oraz do pielęgnowania światowego obywatelstwa.
A jednak co najmniej 262 mln dzieci, nastolatków i młodzieży nie czy się w szkołach, większość z nich to dziewczęta. Natomiast miliony, które chodzą do szkoły, nie opanowują podstawowych umiejętności.
Jest to łamanie prawa człowieka do edukacji. Świata nie stać na pokolenie dzieci i młodych ludzi pozbawionych wykształcenia, które umożliwia współzawodniczenie w życiu ekonomicznym w XXI wieku. Nie stać nas także na pozostawienie w tyle połowy ludzkości.
Musimy zrobić znacznie więcej, by osiągnąć czwarty Cel Zrównoważonego Rozwoju i zapewnić wszystkim ludziom inkluzyjną, godziwą i dobrej jakości edukację oraz możliwość uczenia się przez całe życie.
Edukacja może także przerwać i odwrócić cykl ubóstwa międzypokoleniowego. Badania wykazały, że moglibyśmy wydobyć z ubóstwa 420 mln ludzi, gdyby wszystkie dziewczęta i chłopcy zdobyli średnie wykształcenie.
Nadajmy priorytet edukacji jako dobro publiczne. Wspomóżmy ją podejmując współpracę, tworząc partnerstwa i przeznaczając fundusze na jej rzecz. Potwierdźmy, że ‘niepozostawianie nikogo w tyle’ rozpoczyna się wraz ze zdobyciem wykształcenia.
2019-01-23