W tym roku obchodzimy siedemdziesiątą rocznicę powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych, a Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy nabiera szczególnego znaczenia.
W dobie eskalacji konfliktów, brutalnego ekstremizmu, wysiedleń i zapotrzebowania na pomoc humanitarną, odwaga i determinacja Mahatmy Gandhiego, którego urodziny dziś obchodzimy, stanowi inspirację dla nas wszystkich.
Gandhi uwidocznił siłę płynącą z pokojowego przeciwstawiania się opresji i nienawiści. Pokazał jak współdziałanie i tolerancja mogą zwyciężyć niesprawiedliwość. Ukazał wielką wartość prawa w przerywaniu błędnych kół nienawiści.
Organizacja Narodów Zjednoczonych stoi po stronie pokojowego rozstrzygania sporów i wzajemnego szacunku pomiędzy kulturami, wiarami i innymi podziałami.
Obecnie po raz pierwszy obchodzimy Międzynarodową Dekadę Zbliżenia Kultur, którą ogłosiła UNESCO na lata 2013 – 2022. W ramach dekady powstało wiele kreatywnych projektów, które pokazują, że różnorodność i dialog są narzędziami pokoju.
Nowa „Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju – 2030” może również wskazać drogę do ograniczenia przemocy. Bardziej zrównoważony świat to także świat bezpieczniejszy.
W tegorocznym Międzynarodowym Dniu Bez Przemocy, sięgnijmy do spuścizny Mahatmy Gandhiego i odnówmy nasze zobowiązanie do tworzenia pokojowego świata w którym ludzie będą godnie żyć.