Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Alfabetyzacji odbywają się pod hasłem „Alfabetyzacja a pokój”. Stanowią ważne przypomnienie, że znaczące działania mające zapobiegać przemocy, łagodzić napięcia oraz rozwiązywać konflikty, muszą uwzględniać istotną kwestię alfabetyzacji, która wiąże się z ludzką godnością.
Umiejętność czytania i pisania wyzwala zdolność człowieka do planowania i budowania satysfakcjonującej przyszłości. Otwiera drogę do osiągnięcia większej sprawiedliwości, równości i postępu. Piśmienność może pomóc uzdrowić społeczeństwa i usprawnić procesy polityczne oraz przyczynić się do osiągnięcia powszechnego dobrobytu.
Jednak niezależnie od obecnego rozwoju, analfabetyzm nadal dotyka milionów ludzi, zwłaszcza kobiety i dziewczęta. W 2009 roku kobiety stanowiły blisko 2/3 z 793 milionów niepiśmiennych osób na świecie. Tego samego roku, prawa do edukacji odmówiono 72 milionom nastolatków oraz 67 milionom dzieci, które powinny uczęszczać do szkół podstawowych.
Koszty są ogromne. Analfabetyzm zwiększa ubóstwo, pogarsza zdrowie ludzi i wzmacnia poczucie wyobcowania. Marginalizacja i wykluczenie osłabiają społeczności oraz uniemożliwiają rozwój procesów demokratycznych. W połączeniu z innymi czynnikami, analfabetyzm destabilizuje sytuację społeczeństw.
Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji jest okazją do potwierdzenia naszego celu, jakim jest zapewnienie wszystkim ludziom nauki pisania i czytania. Tym samym, przyczynimy się do wzmocnienia poczucia ludzkiej godności oraz zbliżymy się do ustanowienia powszechnego pokoju na świecie.
Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji
Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ
8 września 2011 r.
Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ
8 września 2011 r.
Kobiety uczące się pisać i czytać
(wioska Tonglewin w Liberii)
(wioska Tonglewin w Liberii)
2011-09-07