Dzień Wesak jest świętowany na całym świecie, stanowiąc okazję dla społeczności międzynarodowej do czerpania z bogatej tradycji buddyzmu.
Tegoroczne obchody odbywają się w czasie, gdy świat zmaga się z wieloma problemami i szerzy się cierpienie. Jest to okazja, aby przyjrzeć się w jaki sposób nauki buddyjskie mogą wesprzeć nasze działania podejmowane po to, by sprostać trapiącym świat wyzwaniom.
Niepokojące problemy, które nurtują nasz świat, są podobne do tych, na które zwraca uwagę buddyzm. Budda, jako młody książę, porzucił swój bezpieczny pałac, aby odkryć cztery główne cierpienia człowieka związane z narodzinami, chorobami, starością i śmiercią.
Nie da się uniknąć bolesnej rzeczywistości, a buddyzm pozwala nam zrozumieć, jak możemy sobie z nią poradzić. Jego historia obfituje w inspirujące przykłady transformacyjnej mocy filozofii buddyjskiej.
Legendarny król Ashoka, zdobywca, który sprawował okrutne rządy w Indiach około trzech wieków po odejściu Buddy, ostatecznie nawrócił się na buddyzm, wyrzekł się przemocy i opowiedział za pokojem.
Wartości przekazywane przez króla Ashoka, takie jak prawa człowieka, demokratyczne rządy i poszanowanie dla godności życia, są wspólne dla wszystkich wielkich religii. Fakt, że król Ashoka mógł przyjąć te wartości po długoletniej i brutalnej wojnie, jest dowodem na to, że dobra wola jednostki może przyczynić się do zakończenia powszechnego cierpienia.
Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy wsparcia duchowego, aby zaniechać stosowania przemocy, wprowadzać pokój na świecie i tłumić konflikty.
Składam serdeczne życzenia buddystom świętującym Dzień Wesak. Mam nadzieję, że wszyscy będziemy czerpać z duchowych idei buddyzmu, aby wzmocnić naszą determinację w budowie lepszego świata.
Dzień Wesak Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ 24 maja 2013 r.
Lumbini, miejsce narodzin Buddy
2013-05-22