W tym Dniu Pamięci, obchodzonym co roku w rocznicę wejście w życie Konwencji o zakazie broni chemicznej z 1997 r., składamy hołd wszystkim ofiarom wojen chemicznych. Po raz kolejny wyrażamy stanowisko społeczności międzynarodowej, która potępia stosowanie tej nieludzkiej broni masowego rażenia.
Konwencja o zakazie broni chemicznej ukazuje determinację państw i ludzi, by całkowicie i raz na zawsze wyeliminować stosowanie broni chemicznej. Należy budować świat, w którym osiągnięcia chemii będą stosowane jedynie z korzyścią dla ludzkości. Właśnie w takim duchu Zgromadzenie Ogólne NZ ogłosiło rok 2011 Międzynarodowym Rokiem Chemii. Ludzkość powinna docenić znaczenie chemii jako nauki służącej pokojowi i rozwojowi.
W ostatnich latach zostały poczynione ważne postępy w kwestii wdrażania postanowień Konwencji oraz w wypełnianiu mandatu Międzynarodowej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej. Obecnie do Konwencji należy 188 państw-stron. Ponad 64 procent ujawnionych środków chemicznych stosowanych podczas wojen zostało już unicestwionych. Trzy państwa zniszczyły całe swoje zapasy broni chemicznej, zaś pozostałe kraje podążają w tym kierunku. Produkcja broni chemicznej została ograniczona aż o 90 procent, lub definitywnie dostosowana do potrzeb działań pokojowych.
Skuteczne osiągnięcia dokonano także w kwestii nierozprzestrzeniania broni jądrowej, o której jest mowa w Konwencji. Zostało przeprowadzonych ponad 1,940 inspekcji w zakładach przemysłowych. System monitoringu działa sprawnie śledząc światowy eksport i import toksycznych chemikaliów. Prawie wszystkie państwa - strony ustanowiły odpowiednie instytucje krajowe, które stoją na straży pełnego i efektywnego wdrażania postanowień Konwencji.
W tym Dniu Pamięci, złóżmy obietnicę, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by zwiększyć postęp i wyeliminować składowiska broni chemicznej. Promujmy Konwencję o zakazie broni chemicznej i jej uniwersalność. Dążmy do wdrożenia postanowień Konwencji na całym świecie.
Dzień Pamięci o Ofiarach Wojen Chemicznych
Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ
29 kwietnia 2011 r.
Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ
29 kwietnia 2011 r.
Inspekcja zapasów broni chemicznej w Iraku,
1 sierpnia 1991 r.
1 sierpnia 1991 r.
2011-04-27