Podczas Szczytu Milenijnego, który miał miejsce na początku XXI wieku, przywódcy świata zobowiązali się do wspierania pokoju i bezpieczeństwa, praw człowieka oraz dobrego sprawowania rządów. Wyznaczyli cele i datę ich realizacji: rok 2015. Cele te, znane jako Milenijne Cele Rozwoju, obejmują m.in. ograniczenie skrajnego ubóstwa i głodu, liczby osób cierpiących na uleczalne choroby oraz wyeliminowanie innych ogólnoświatowych problemów społecznych i środowiskowych. Uczestnicy Szczytu uznali, że urzeczywistnienie tych celów wymaga wzajemnego szacunku i przyjęcia wspólnej odpowiedzialności.
W tym roku Dzień Ludzkiej Solidarności obchodzimy z mocnym postanowieniem współpracy, która pozwoli zmniejszyć zaległości w realizacji Milenijnych Celów Rozwoju. Razem musimy wyznaczyć drogę, którą będziemy podążać po 2015 roku, by zbudować bardziej zrównoważoną przyszłość dla wszystkich ludzi. Każdy ma swoją rolę do spełnienia i wspólnie musimy podołać obecnym wyzwaniom związanym z życiem gospodarczym, politycznym, środowiskowym i społecznym. Wszyscy musimy ponieść koszty, jak i podzielić się korzyściami płynącymi ze zrównoważonego rozwoju, zgodnie z naszymi potrzebami i możliwościami. To stanowi kwintesencję sprawiedliwości i uczciwości. Właśnie takie jest znaczenie solidarności.
W Dniu Ludzkiej Solidarności wzywam wszystkie narody, ludzi praktykujących różne wyznania, związanych z różnymi kulturami i tradycjami, do współpracy na rzecz naszej wspólnej sprawy, jaką jest dotrzymanie obietnicy złożonej u progu nowego Milenium. Zostawmy przyszłym pokoleniom w spuściźnie pokój, dobrobyt oraz osiągnięcia w budowie zrównoważonego świata.
Dzień Ludzkiej Solidarności Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ 20 grudnia 2013 r.
2013-12-20